Výkonný superpočítač nalezne sídlo v Ostravě
Tři univerzity působící v Moravskoslezském kraji a Ústav geoniky Akademie věd ČR se sídlem v Ostravě podepsaly memorandum o spolupráci a vzájemné podpoře. Vysoká škola báňská-Technická univerzita, Ostravská univerzita v Ostravě, Slezská univerzita v Opavě a Ústav geoniky AV ČR společně usilují o vybudování centra excelence s názvem IT4Innovations – Informační technologie pro inovace. Centrum nemá v tuzemsku obdoby, bude jedním z nejmodernějších na světě a zařadí se do evropské sítě superpočítačových center, která počítají, modelují a řídí celou řadu úloh z oblasti zajištění bezpečnosti a zdraví obyvatelstva, návrhů algoritmů pro průmysl i vývoje nových léčiv.
Superpočítačů tohoto typu je na celém světě jen velmi málo a Česká republika nemá zatím ani jediný. Stejně tak centrum excelentního výzkumu, kterým IT4Innovations (IT4I) bude, dosud střední a východní Evropě zcela chybí. Projekt je tedy jedním z nejvážnějších kandidátů na podporu z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace Evropské unie.
Centrum IT4I umožní posílit koncentraci celé řady vědních oborů kolem informačních technologií a dosáhnout tak nejen rozvoje informatiky a výpočetní matematiky jako takové, ale zajistit i rozvoj řady oborů. Hlavním přínosem projektu je tedy vytvoření unikátní struktury národního a mezinárodního významu, zaměřené na klíčové oblasti vědy a výzkumu, jakými jsou rozvoj informační společnosti, vývoj vestavných systémů, inovativní medicína, nanotechnologie a také informační technologie samotné.
Rektoři VŠB-Technické univerzity Ostrava Tomáš Čermák, Ostravské univerzity Jiří Močkoř, Slezské univerzity Rudolf Žáček (v zastoupení) a ředitel Ústavu geoniky AV ČR Radim Blaheta (v zastoupení) dnes podepsali Memorandum o spolupráci při přípravě projektu, jehož rozsah je odhadován na zhruba dvě miliardy korun.
Superpočítač mnohonásobně převyšuje schopnosti běžných PC a umožňuje výpočty, které by klasickému počítači trvaly měsíce či roky. Superpočítač se navíc propojí do evropské sítě a zvýší tak možnosti využití celého superpočítačového systému v EU. Průmyslovým podnikům bude superpočítač sloužit například pro optimalizace konstrukcí a materiálů (nejen v automobilovém průmyslu, ale i ve stavebnictví, strojírenství a energetice) či pro rozvoj nanotechnologií (ve všech aplikacích – od zdravotnictví až po solární články). Superpočítač bude finančně nejobjemnější částí celého projektu IT4I.