V prosinci proběhne první česká konference o Wikipedii

21. 10. 2009

Sdílet

V prosinci proběhne první česká konference o Wikipedii


Motto pro první ročník akce zní „Wikipedie a její zdroje, Wikipedie jako zdroj“ a chce akcentovat dvě oblasti: Na jedné straně to, kde se bere obsah všech projektů a jaké to má pozitivní i negativní dopady na její důvěryhodnost a spolehlivost. Na druhé straně pak možnosti, jak se dá obsah Wikipedie a dalších projektů využívat nejrůznějších oblastech od médií až po marketing.

Přibližně šestihodinový program konference bude zahrnovat jak vystoupení wikipedistů a editorů projektů Wikimedia, tak i expertů, kteří s Wikipedií přicházejí do styku ve své profesi pouze zvenčí jako čtenáři nebo uživatelé. Konferenci pořádá ve spolupráci s Městskou knihovnou sdružení Wikimedia Česká republika. Vstup na konferenci bude volný, rezervaci míst je možné zamluvit na kontaktní adrese Wikimedia Česká republika.

Především dlouhodobě platné informace naleznete na webu http://www.wikimedia.cz; novinky přináší blog Wikimedia Česká republika na adrese http://blog.wikimedia.cz - ten informuje o aktualitách z projektů, z činnosti sdružení i z celosvětového hnutí Wikimedia vůbec. Dostupný je i kanál RSS pro čtení novinek z tohoto blogu, což umocňuje možnost jeho využití jako redakčního zdroje.

Wikipedie a její sesterské projekty

Česká Wikipedie patří podle dostupných informací mezi největší českojazyčné encyklopedie. S počtem 139 tisíc hesel je momentálně osmnáctá největší mezi všemi jazykovými verzemi Wikipedie. Denní počet editací dosahuje zhruba 3500, denně vzniká kolem 75 nových článků. Návštěvnost české hlavní strany v říjnu převyšuje v pracovní dny 100 000 denních přístupů, o víkendech se pak pohybuje kolem 80 000.

Své příznivce a autory dál lákají i další české wiki provozované nadací Wikimedia Foundation. Rapidní nárůst pokračuje u jazykového Wikislovníku, který již má více než 11 500 hesel. Knihovna děl nevázaných autorským právem Wikizdroje v září překročila 10 000 webových stránek historických dokumentů a literárních děl.

Našli jste v článku chybu?