Ve FN Motol došlo k první evropské implementaci technologie GMAS od IBM

18. 2. 2009

Sdílet

Nový systém eliminuje riziko ztráty dat a umožňuje nepřetržitý přístup k informacím nezbytných pro léčbu pacientů. Jedná se o první nasazení technologie Grid Medical Archive Solution (GMAS) v Evropě, v USA pak existuje zhruba 10 úspěšných nasazení.

GMAS mác za cíl zajistit bezpečnou a pokročilou správu velkých objemů dat, která jsou denně generována jednotlivými lékařskými přístroji, jako jsou např. magnetická rezonance, rentgen či počítačová tomografie. Tato vyšetření produkují již téměř výlučně digitální data, a to v rozsahu jednotek megabajtů až po desítky gigabajtů z jednoho vyšetření.

„Naším cílem je zlepšovat lékařskou péči o naše pacienty. K tomu lékaři potřebují nepřetržitý přístup k přesným informacím. Implementací technologie GMAS získaly digitální informace pro lékaře novou hodnotu. Nemocnice v rámci postupné digitalizace svých klinik čelí velkému nárůstu dat, a proto jsme potřebovali inteligentní technologii, která nám umožní jejich efektivní archivaci a zároveň k nim zajistí okamžitý přístup. Společnost IBM nabídla řešení, které poskytuje lékařům data rychle a v nejvyšší kvalitě, aby mohli pacientům zajistit tu nejlepší lékařskou péči,“ říká Miloslav Ludvík, generální ředitel Fakultní nemocnice v Motole.

Pilotní projekt odstartoval v prosinci 2007 a přešel do ostrého provozu v prosinci 2008. V současné době je plně k dispozici klinikám nemocnice.

Mezi výhody, které technologie GMAS přináší, patří pokročilá a inteligentní správa dat, pokročilé plánování datových toků mezi datovými úložišti a z toho vyplývající optimální finanční náklady na vlastnictví 1MB dat, vysoké zabezpečení dat pacientů, 100% dostupnost dat pro lékaře a ostatní zdravotnický personál, neomezené škálování gridu, univerzální úložiště pro všechny systémy nemocnice a široké možnosti ILM (Information Lifecycle Management), které zajišťují efektivní rozhodování o přesunu dat mezi jednotlivými typy úložišť, což přináší úsporu finančních nákladů.

Zatímco běžné technologie neumožňují obnovu velkého objemu dat v reálném čase, GMAS zajišťuje absolutní dostupnost díky komplexnímu systému, který data nezálohuje, ale rozkopírovává v rámci tzv. mřížky (gridu) na více míst. Každý soubor je také opatřen elektronickým podpisem, který je periodicky v rámci celého gridu kontrolován, takže v kterémkoli okamžiku systém zná aktuální dostupnost a konzistenci dat. Všechna data se v gridu vyskytují minimálně dvakrát, v řadě případů však i vícekrát. Pokud dojde k výpadku disku, pole, switche, celé serverovny nebo jiných částí infrastruktury, GMAS začne automaticky poskytovat data z těch datových úložišť, která právě v danou chvíli umožňují jejich dostupnost. Pro tyto účely Fakultní nemocnice v Motole využívá datová úložiště IBM řady DS4700 a DS4800 a také síťové technologie společnosti Cisco.

Díky znalosti vlastní architektury je grid navíc schopen v případě požadavku na zápis nebo uložení dat zvolit v daný okamžik nejvýhodnější (nejrychlejší a zároveň nejlevnější) místo pro vykonání dané úlohy. Cena je známa na základě typu úložiště a ceny komunikačních tras mezi jednotlivými datovými úložišti. Tato inteligence umožňuje efektivnější využití infrastruktury a tedy úsporu nákladů na provoz.

Podle našich informací v současnosti Fakultní nemocnice v Motole disponuje úložnou kapacitou kolem 80 TB, ovšem do roka plánuje její zdvojnásobení.

Našli jste v článku chybu?