Vědecká a výzkumná pracoviště z České republiky, která využívají národní e-infrastrukturu pro vědu a výzkum e-Infra CZ, mají nově k dispozici nejpokročilejší systém současnosti pro výpočty na poli umělé inteligence Nvidia DGX H100. Byl instalován v centru CERIT-SC na Masarykově univerzitě v Brně a odborné týmy se do něj budou připojovat prostřednictvím MetaCentra, provozovaného sdružením Cesnet.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Tato spolupráce výrazně posílí prostředí pro inovativní výzkum a vývoj ve sféře umělé inteligence (AI) a urychlí pokrok v oblastech, jakými jsou strojové učení, analýza velkých dat anebo vývoj AI aplikací.
Kromě toho mohou uživatelé MetaCentra začít využívat dva zcela nové výpočetní clustery (propojení řady počítačů pomocí rychlé sítě). První Cesnet zprovoznil v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze-Krči pod názvem Turin a druhý v Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně pod jménem Tyra.
Systém Nvidia DGX H100 byl pořízen za 11 milionů korun, pořizovací náklady na clustery Turin a Tyra přesáhly 20 milionů korun. Obě investice byly spolufinancovány z evropských prostředků.
Systém Nvidia DGX H100
Řešení Nvidia DGX H100 nasazené v brněnském CeritT-SC je nejvýkonnějším systémem Nvidia DGX v naší zemi a prvním zařízením tohoto typu v Evropě. Přináší extrémní výpočetní sílu a inovativní možnosti pro výzkum. Architektura systému umožňuje zpracování obrovských datových objemů a výrazně urychluje výpočetní úlohy. Díky vysoce výkonným paměťovým subsystémům v grafických akcelerátorech poskytuje rychlý přístup k datům a optimalizuje výkon při práci s velkými datovými sadami.
Jednou z výjimečných vlastností Nvidia DGX H100 je jeho schopnost paralelního zpracování dat, které umožňuje rychlý vývoj a trénování složitých AI modelů.
„Uživatelé tak mohou dosáhnout bezkonkurenční efektivity a odezvy ve svých úlohách spadajících do světa umělé inteligence. Řešení je vybaveno nejnovějšími grafickými procesory Nvidia H100, které poskytují až desetkrát větší výkon než procesory předchozí generace Ampere A100,“ říká profesor Luděk Matyska, ředitel centra Cerit-SC.
Pište pro Computerworld
Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?
Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.
Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz