Vědci vytvořili miniaturní 1TB solid state disk o velikosti poštovní známky

Výzkumníci ze společnosti Toshiba a z japonské Keio univerzity se sídlem v Tokiu informovali, že se jim podařilo dosáhnout technologického průlomu v oblasti výroby SSD.


Vědecký tým pod vedením profesora Tadahira Kuroda vyvinul SSD technologii, umožňující vtěsnat až 1 TB kapacity do prostoru o velikosti poštovní známky. Oproti standardnímu 2,5“ disku s porovnatelnou kapacitou je tak potřeba až o 90 % méně prostoru. Vědcům se do takto omezeného prostoru podařilo vložit 128 miniaturních NAND flash čipů a řadič. Přenosová rychlost zařízení je 250 MB/s a je víceméně porovnatelná se standardními solid state disky, dostupnými na trhu.

Prototyp představeného zařízení má ovšem oproti běžným SSD i další výhodu v podobě o 70 % nižší spotřeby energie a díky malým rozměrům má být i jeho výroba relativně levná. Uvedení na trh ovšem zatím brání nesoulad s průmyslovými standardy. Toshiba a Keio předpokládají, že na trh by se v masovém měřítku tyto miniaturní solid state disky mohly dostat kolem roku 2012. Konkurentem této technologie by se měly stát mSATA SSD disky, založené na formátu mini card od společnosti Samsung. Ty by měly být svojí velikostí ovšem porovnatelné s tradiční vizitkou.

Zdroj: IT News.skKomentáře