Velké české weby od včerejška čelí útokům typu DDoS

Po zpravodajských serverech, které byly napadeny soustředěným útokem v pondělí, byl v úterý napaden i největší český vyhledávač Seznam.cz.

Velké české weby od včerejška čelí útokům typu DDoS


Služby vyhledávače i dalších webů ze stáje Seznamu byly pro většinu českých uživatel obnoveny zhruba po 20 minutách od zahájení útoku. Technici společnosti využili faktu, že útok nepřichází z tuzemska, ale ze zahraničí, a proto v podstatě odstřihli Seznam od mezinárodních linek a využívají pouze přípojky do českých peeringových center.

Útoky typu DDoS spočívají v prostém zahlcení serverů obrovským množstvím požadavků na poskytnutí služeb. Tím začne narůstat zátěž serveru. Pokud není schopen všechny požadavky splnit, začne odmítat všechny a služba se stává prakticky nedostupnou. Základní útok typu DoS probíhá z jednoho místa, proto je lehce zjistitelný a je možné ho jednoduše zablokovat dříve, než server zahltí.

U distribuovaného útoku se ovšem k serveru připojují klienti z tisíců různých míst, proto je obtížněji zachytitelný a je také náročnější jeho blokování. Odpojení celé oblasti je nejrychlejším, ale jedním z nejdrastičtějších řešení. Nejúčinnější „obranu“ předvedly české státní instituce na přelomu ledna a února loňského roku, které napadané servery prostě vypnuly. Je vidět, že komerční weby si s problémem dokážou poradit účinněji a pravděpodobně i levněji.

Úvodní foto: © kentoh - Fotolia.com


Komentáře