Vysoký počet uživatelů Facebooku se sám vystavuje ohrožení tím, že otevírá své individuální profily naprostým cizincům a kliknutím na neznámé odkazy, které dostávají. To je závěr nedávného experimentu, provedeném bezpečnostním týmem společnosti Check Point Software Technologies.
Použitím falešného a anonymními profilu na Facebooku byla vytvořena spamovací e-mailová zpráva typu "Podívej se na mé nejnovější fotky" spolu s odkazem na webové stránky a bylo sledováno kolik uživatelů otevřelo zprávu a kliknulo na odkaz.
Vybralo se 200 uživatelů, kteří obdrželi uvedený email, a 71 (35 %) z nich kliklo na vložený odkaz, aby se pokusilo otevřít webové stránky. V případě, že by odkaz byl přesměrován na infikované webové stránky nebo na phishingové stránky, znamená to, že více než 71 počítačů a uživatelů by mohlo být ohroženo a zacíleno phishingovým útokem.
Dále experiment ukázal, že mnozí uživatelé jednoduše otevírají své profily a odhalují své osobní informace naprosto neznámým osobám. Tím se cenné osobní údaje, jako jsou e-mailové nebo soukromé adresy, datum narození, jméno domácího mazlíčka, rodné příjmení i řada dalších informací vystavují potenciálním hackerům, kteří je mohou zneužít.
„Tento test jednoznačně ukazuje sílu sociálních sítí k zahájení širokého spektra individuálních phishingových útoků,“ říká David Řeháček, marketingový manažer společnosti Check Point. „Pro útočníka je velmi snadné využít tohoto druhu stránek k šíření škodlivých odkazů, červů, trojských koní nebo virů širokému obecenstvu důvěřivých uživatelů, a to během okamžiku.“
„Uživatelé sociálních sítí si myslí, že jsou v bezpečí. Avšak i zde existuje množství útočníků, kteří vystupují jako ‘přátelé’, pouze s cílem ukrást osobní údaje a důvěrné finanční informace. Je nejvyšší čas, aby si uživatelé uvědomili, že sociální stránky nejsou o nic bezpečnější, než jakékoli jiné místo na internetu a měli by zde být stejně opatrní, jako když si otevírají neznámý e-mail,“ dodává D. Řeháček.