VMworld: Polovina nových serverů je už virtualizovaná

Více než polovina nově instalovaných serverů měla v první polovině tohoto roku v severní Americe a Evropě virtuální podobu. Vloni přitom tento ukazatel činil pouze přibližně 30 %.Uvádí to studie, kterou uveřejnila firma TheInfoPro v rámci konference VMworld. Studie vznikla dotazováním 200 vedoucích IT pracovníků velkých společností z Fortune 1000. Každý desátý respondent přiznal, že je u nich nasazeno více než tisíc virtuálních strojů (VM, Virtual Machine) a v polovině dotázaných firem funguje více než 100 VM. Na druhou stranu nikdo neuvedl, že má virtualizovanou veškerou infrastrukturu.
Podle analytiků se v této oblasti očekává i nadále poměrně vysoká dynamika, takže v roce 2012 bude prý nasazováno už jen 20 % fyzických serverů. Data přitom zahrnují všechny typy serverů, i když hlavním tahounem rozvoje zájmu o virtualizaci jsou modely s procesory x86.
Dominantním hráčem v segmentu x86 serverů je podle výzkumu IDC firma VMware, jejíž systémy v prvním čtvrtletí 2009 představovaly polovinu všech nově prodaných licencí. Druhé místo patří Microsoftu s 24% podílem. Podle analytiků TheInfoPro je však velmi nepravděpodobné, že by konkurenti VMwaru v následujícím roce nějak snížili náskok VMwaru - ten totiž podle nich prodával virtualizační licence ve velkých blocích, a dokud je firmy nevyčerpají, nemají prý důvod poohlížet se jinde.
Přesto téměř dvě třetiny dotázaných korporací zkoušelo jiné produkty než ty od VMwaru a 30 % je hodlá později i nasadit. Loajalita firem k VMwaru je však vysoká - jen zhruba desetina respondentů chce jeho platformu vyměnit za některou konkurenční. Přesto existuje skupina přibližně 33 % organizací, které provozují více virtualizačních systémů.Komentáře