Vodafone chce předehnat T-Mobile a pokrýt letos 3G internetem 60 měst

Zatímco T-Mobile informoval, že chce do konce letošního roku pokrýt 3G internetem 30 měst v ČR, Vodafone má za cíl letos pokrýt signálem rychlého mobilního internetu 3G dvojnásobek českých měst a obcí, včetně všech krajských metropolí.


V současné době už 3G signál Vodafonu využívají zákazníci v Praze, Brně a Karlových Varech. V těchto třech městech si mohou zákazníci  také mobilní internet vyzkoušet na měsíc zdarma. Kompletní pokrytí Prahy Vodafone ohlásil teprve před několika dny (viz článek Vodafone pokrývá 3G internetem již celou Prahu), ale jeho ambice nejsou pro letošní rok o nic menší, než zvládnout pokrýt 3G signálem 60 měst a obcí a v příštím roce v tomto procesu pokračovat.  O plánech konkurenčního operátora T-Mobile si můžete přečíst v článku T-Mobile pokryje 3G signálem ještě letos 30 měst.

Rozdíl ovšem může být jen v metrikách, protože pokud Vodafone do svého výčtu připočítal i menší obce, které leží v těsné blízkosti větších měst a budou tak pokryty prakticky automaticky, zatímco T-Mobile zohlednil jen tato velká města, nemusí jít v závěru o nijak dramatickou odlišnost v pokrytí. Vodafone využívá pro provoz 3G sítě technologii HSPA (High Speed Packet Access) od společnosti Huawei. Ta umožňuje připojení k mobilnímu internetu rychlostí až 7,2 Mb/s pro download a až 2 Mb/s pro upload. T-Mobile pak vsadil na HSPA+ s maximální teoretickou rychlostí až 21 Mb/s. Problémem je však nedostatek přístrojů, které by tuto technologii zatím dokázaly využít.

Díky 3G budou moci zákazníci surfovat na internetu v notebooku nebo v mobilním telefonu dle zástupců Vodafonu reálně 10x až 15x rychleji než na dosavadní technologii EDGE (jak ovšem ukazují výsledky z praxe, teoretického maxima se dá ve 3G sítích dosáhnout při přenosu dat jen výjimečně, viz článek Rychlost 3G mobilního připojení je výrazně pomalejší, než slibují operátoři). Za zrychlení přitom zákazníci nic nepřiplatí, 3G má být dostupné v rámci stávajících datových tarifů.

Datový tarif Připojení na stálo, který je vhodný pro surfování a stahování většího množství dat, si nyní mohou zákazníci v Karlových Varech vyzkoušet na jeden měsíc zdarma. Když se ho poté rozhodnou dále využívat, získají USB modem pro připojení k internetu v notebooku za zvýhodněnou cenu 77 Kč.

Kromě 3G sítě nabízí Vodafone i síť 2G - EDGE, která je nyní dostupná pro více než 95 % obyvatel České republiky.Komentáře