Vyděračskému malwaru jen tak konec nebude

Nový vyděračský malware CTB-Locker, který zašifruje data a poté požaduje po obětech výkupné, objevili analytici Esetu.

Vyděračskému malwaru jen tak konec nebude


Škodlivý kód se šíří v Evropě a v latinské Americe. Podle Esetu jde o začátek kampaně, která může nabýt velkých rozměrů.

Infekce začíná tím, že oběť dostane e-mail (obvykle s předmětem „Fax“) s přílohou, která imituje faxovou zprávu. Příloha však obsahuje malware typu downloader – jde o malware Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.A, což je klíčová komponenta masivních útoků na klienty bank, které od května 2014 probíhají i v České republice.

V případě, že oběť otevře domnělou faxovou zprávu, dojde k infikování trojanem Elenoocka, který se vzápětí pokusí stáhnout z ovládacích serverů šifrovací malware FileCoder.DA a spustit ho.

Pokud se mu to podaří, následuje obdobný scénář jako v případě obávaného CryptoLockeru. Malware zašifruje na napadeném počítači soubory, zamkne obrazovku a zobrazí na ní výzvu k zaplacení výkupného v bitcoinech – v přepočtu je to téměř 50 tisíc korun.

„CTB-Locker se od známějšího a rozšířenějšího CryptoLockeru liší především způsobem využití šifrovacího algoritmu. Jinak je to obdobná hrozba, a platí pro ni stejná pravidla pro prevenci: zálohovat data, aktualizovat software a chránit počítače,“ doporučuje Pablo Ramos z Esetu.


Úvodní foto: © Piumadaquila - Fotolia.com


Komentáře