In-memory umožňuje držet data namísto na discích přímo v paměti RAM, což dramaticky zvyšuje její výkonnost. Systém HANA přitom dokáže zpracovávat data jak od ERP SAP, tak i dalších zdrojů, a výrobce již začal poskytovat specializované systémy pro pokročilé zpracování specifických úloh.
v současnosti má HANA podobu klasické appliance, když po hardwarové stránce je osazena produkty od certifikovaných dodavatelů, jako je třeba společnost Hewlett-Packard, Dell či IBM. Dosud bylo záměrem firmy SAP boxy HANA propojovat se svými ERP a CRM systémy, a z jejich dat provádět pokročilé analýzy. Ukázalo se ale, že uživatelé nasazovali HANA i pro zdroje nespojené s řešeními SAP.
V současnosti je cloud HANA ve fázi prebeta, o termínu jeho finálního uvedení se podle představitelů firmy SAP ještě nerozhodlo.
SAP uzavřel ohledně cloudů i partnerství se společností Microsoft. Na základě dohody budou propojeny platformy Microsoft .Net a Azure s řešením SAP NetWeaver Gateway, což prý poveden ke snadnějšího nasazení aplikací využívajících produkty obou firem v prostředí cloudů.
V praxi například bude jednodušší vyvíjet produkty .Net, jež budou kooperovat se systémy SAP, či bude snazší propojit cloudové aplikace pro Azure s interními informačními systémy SAP.