Výpočetní cloud využívající supervýkonnou technologii in-memory představil SAP

Technologie SAP HANA (High-Performance Analytic Appliance) bude nabízena i jako cloudová platforma, což umožní třetím stranám vyvíjet aplikace, jež budou schopny využít jejích schopností. Potvrdil to Vishal Sikka, CTO firmy SAP. Podle něj je budoucnost cloudů založena na řešeních typu in-memory.


In-memory umožňuje držet data namísto na discích přímo v paměti RAM, což dramaticky zvyšuje její výkonnost. Systém HANA přitom dokáže zpracovávat data jak od ERP SAP, tak i dalších zdrojů, a výrobce již začal poskytovat specializované systémy pro pokročilé zpracování specifických úloh.
v současnosti má HANA podobu klasické appliance, když po hardwarové stránce je osazena produkty od certifikovaných dodavatelů, jako je třeba společnost Hewlett-Packard, Dell či IBM. Dosud bylo záměrem firmy SAP boxy HANA propojovat se svými ERP a CRM systémy, a z jejich dat provádět pokročilé analýzy. Ukázalo se ale, že uživatelé nasazovali HANA i pro zdroje nespojené s řešeními SAP.

V současnosti je cloud HANA ve fázi prebeta, o termínu jeho finálního uvedení se podle představitelů firmy SAP ještě nerozhodlo.

SAP uzavřel ohledně cloudů i partnerství se společností Microsoft. Na základě dohody budou propojeny platformy Microsoft .Net a Azure s řešením SAP NetWeaver Gateway, což prý poveden ke snadnějšího nasazení aplikací využívajících produkty obou firem v prostředí cloudů.

V praxi například bude jednodušší vyvíjet produkty .Net, jež budou kooperovat se systémy SAP, či bude snazší propojit cloudové aplikace pro Azure s interními informačními systémy SAP.Komentáře