Vytvářet vizuálně bohaté obchodní aplikace pro různé platformy umožní novinka Embarcadera

FireMonkey, platformu pro tvorbu obchodních aplikací, představila společnost Embarcadero Technologies. Novinka umožňuje vývojářům vytvářet vizuálně bohaté aplikace (HD i 3D) pro Windows, Mac a iOS, které obsahují animace, obrazové efekty, propojitelnost podnikové třídy s databázemi, interaktivní vizualizaci dat a možnost nasazovat aplikace do prostředí cloudů Amazon a Azure.


Až doposud se bohatá funkčnost uživatelských rozhraní používala výhradně ve webových aplikacích určených pro zábavu, reklamu či sdělovací prostředky; FireMonkey totéž nabízí i pro podnikový software.

Windows jsou dnes standardní a hlavní obchodní platformou, nicméně jak Mac OSX, tak iOS rychle rostou. Sloučí-li tento růst s nově se formujícím trendem strategie "přineste si své vlastní zařízení" (BYOD – bring your own device), vzniká velká poptávka a vývojářské příležitosti vytvářet obchodní aplikace provozovatelné na více platformách. Pomocí FireMonkey mohou programátoři psát aplikace, které se nativně kompilují do prostředí Windows, Mac a iOS a tím podstatně šetří čas i zdroje.

Datově a hardwarově náročné aplikace pro sektory vědy a výzkumu, financí, zdravotnictví, komunikací, strojního řízení nebo prostě jen grafické informační systémy mohou daleko lépe komunikovat s uživateli pomocí bohatě grafických rozhraní; FireMonkey využívající grafického procesoru umožní opatřit aplikace škálovatelnou vektorovou grafikou ve vysokém rozlišení, trojrozměrným uživatelským rozhraním, animacemi a obrazovými efekty.

Aplikace napsané pomocí FireMonkey mají vysoký výkon díky kódu kompilovanému přímo do strojového kódu procesoru a rychlému přístupu k datům. FireMonkey také obsahuje stovky hotových a rozšiřitelných komponent; vizuální vývojové nástroje pro rychlý vývoj aplikací pak urychlují přechod od prototypů k produkčním aplikacím.

Dalším přínosem FireMonkey jsou LiveBindings (živá propojení) dovolující vývojářům propojit libovolný typ dat či informací s libovolným uživatelským rozhraním či grafickým objektem FireMonkey. Uživatelé mohou svázat živá data se standardními ovládacími prvky uživatelského rozhraní nebo s grafikou HD/3D a vytvořit tak zcela nové způsoby zobrazení všech možných druhů dat. Aplikace s těmito propojeními je pak možno snadno dotvářet a rozšiřovat pomocí komponent FireMonkey pro práci s databázemi a s webovými či cloudovými službami.

FireMonkey je součástí vývojářských nástrojů Delphi XE2, C++Builder XE2 a RAD Studio XE2.Komentáře