Vyzkoušeli jsme: Samsung Galaxy Z Flip3

3. 3. 2022

Sdílet

S ohebnými telefony se letos roztrhl pytel. Své kousky ukázal Huawei, Honor, TCL nebo třeba Oppo. Ale první značkou, která znovuskřísila princip V telefonů byl Samsung. První verze ohybného telefonu nedopadla dobře a Samsung ji musel stáhnout z trhu.


Ale s dalšími modely už to šlo jako po drátkách bez problémů. Zajímavým modelem ohebného telefonu je Samsung Galaxy Z Flip3, který jsme dlouhodobě zkoušeli.

V první řadě je třeba konstatovat, že ohýbací mechanismus je funkční a netrpí nějakými problémy. Měl by vydržet 200 tisíc otevření/zavření. Při otevřené obrazovce poznáte, že se displej ohebný, protože v jeho středu vede patrná prohlubeň, ale není to nic na co by si člověk nezvykl nebo co by ho rušilo. Je to mnohem menší problém než skosené hrany displeje u jiných telefonů. Velmi pozitivní je odolnost IPX8, což znamená, že telefon zvládne půlhodinový pobyt ve sladkovodní vodě v hloubce 1,5 metru. Ale pozor, odolnost proti vodě se nerovná odolnosti proti prachu. Voda v ohebném kloubu nevadí, prach už ano.

Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?

Na druhou stranu skládací telefon je trochu nezvyk, takže jsem se často přistihl, že jsem se do kapsy dával v rozloženém stavu (ostatně složený a obzvlášť v pouzdře udělá v kapse docela bouli). Telefonu to zřejmě nijak nevadilo, jen baterii to nesvědčilo, protože velký displej neustále svítil (ano, vím, že funkce always-on jde vypnut). A právě baterie největší slabinou Flipu.

Je malinká, displej je veliký, a navíc slabý výkon baterie nepodpoří ani nabíjení. To totiž zvládne maximálně výkonem 15W. To je pekelně málo. Telefon tak nevydrží na jedno nabití při intenzivnějším používání dlouhý pracovní den a ani ho nedovedete rychle nabít. Navíc, smartphone je vybavený poměrně výkonným čipem Snapdragon 888, který mý velkou spotřebu.

Na druhou stranu, kamkoliv přijdete a vyndáte telefon na stůl, vzbudíte pozornost – pořád to není zcela rozšířená technologie a každý si chce telefon vyzkoušet otevřít/zavřít a prozkoumat displej.

Ohebná konstrukce nabízí nové možnosti práce s telefonem – část práce lze zvládnout jen na malém displeji z druhé strany telefonu (1,9" a rozlišení 260 × 512 pixelů), který funguje jen v zavřeném stavu. Další možností je odklopit displej jen na 90 stupňů a pracovat s aplikacemi podobně jako na notebooku, ale za cenu stísněnějších podmínek. Dobře se v tomto režimu fotí nebo absolvují videokonference.


Ohebný displej nabízí fantastické zobrazení i rozlišení (OLED, 6,2" (2142×876 px) s adaptivní 120Hz technologií.

Fotoaparáty mají tradičně dobré výsledky, najedete tady 12Mpx hlavní a 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, doprovázený 10Mpx selfie kamerou vpředu.

Za mne je to zajímavý telefon, který už ani nenosí štítek s astronomickou cenou, jako jeho předchůdce (cca 20 000 korun). Na druhou stranu slabší výdrž na baterii mi docela dost vadí. Ale jako výkonná a módní hračka to více než vhodné zařízení.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality