WannaCry v Česku nezlobil, Danger byl mnohem efektivnější

Kromě škodlivého kódu Danger byste si měli dát pozor i na nevyžádanou reklamu AztecMedia, která bez souhlasu uživatele mění domovskou stránku prohlížeče.

WannaCry v Česku nezlobil, Danger byl mnohem efektivnější


Zavirované přílohy e-mailů, které obsahují škodlivý kód Danger, byly i v květnu nejčastější bezpečnostní hrozbou na českém internetu. Představovaly víc než každou pátou detekci pokusu o průnik do počítačů. Konkrétně šlo o 21,39 procenta případů.

Ransomware WannaCry, který byl v uplynulých týdnech v popředí zájmu, se na celkovém počtu hrozeb podílel pouze 0,15 procenty. V uplynulém měsíci ale výrazně přibývalo případů nevyžádané internetové reklamy, tzv. adware. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky společnosti Eset.

„Zpětná analýza potvrdila dřívější tvrzení ohledně reálného dopadu ransomwaru WannaCry, který se České republice vyhnul. Obava uživatelů tedy nebyla na místě – hrozba byla jednak včas detekována a Česko navíc nebylo primárním cílem této kampaně. Na druhou stranu to však přimělo řadu firemních i domácích uživatelů k tomu, aby si uvědomili, že takové hrozby jsou reálné a je třeba přistupovat k IT bezpečnosti odpovědně,“ popisuje Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu.

Téměř desetinu detekovaných hrozeb představoval adware AztecMedia. „Jde o aplikaci, která je určena k doručování nevyžádaných reklam. Její kód se vkládá do webových stránek a uživateli otevírá v prohlížeči nevyžádaná pop-up okna nebo bannery s reklamou,“ vysvětluje Dvořák. Tento malware je nepříjemný i v tom, že dokáže bez vědomí uživatele změnit domovskou stránku internetového prohlížeče.

 „Adware ale není vir, uživatel musí s jeho instalací souhlasit. Obvykle se maskuje za užitečný doplněk internetových prohlížečů, který slibuje výrazné zrychlení práce s internetem. Opak je ale pravdou, adware počítač zpomaluje, protože ho zaměstnává otevíráním nevyžádaných reklam,“ upřesňuje Dvořák.

AztecMedia v květnu představoval 8,81 procenta všech detekovaných internetových hrozeb v České republice a v žebříčku škodlivých kódů se umístil na druhém místě hned za malware Danger.

Třetí nejčetnější kybernetickou hrozbou byl v květnu trojský kůň Chromex, který během dubna atakoval nejvyšší příčku žebříčku Esetu. Nyní je však již na ústupu, jeho podíl na květnových hrozbách činil 7,62 procenta oproti téměř 20 procentům v dubnu. Chromex se šíří prostřednictvím neoficiálních streamovacích stránek a může přesměrovat prohlížeč na konkrétní adresu URL se škodlivým softwarem.

 

Top 10 hrozeb v České republice za květen 2017:

1. JS/Danger.ScriptAttachment (21,39 %)

2. JS/Adware.AztecMedia (8,81 %)

3. JS/Chromex.Submeliux (7,62 %)

4. Win32/GenKryptik (4,37 %)

5. JS/TrojanDownloader.Nemucod (3,77 %)

6. Java/Adwind (3,62 %)

7. Win32/Adware.ELEX (2,85 %)

8. PDF/TrojanDropper.Agent.AD (2,65 %)

9. Java/Kryptik.BK (2,59 %)

10. PDF/TrojanDropper.Agent.Z (2,04 %)

Zdroj: Eset, červen 2017

Úvodní foto: © Piumadaquila - Fotolia.com


Komentáře