Wi-Fi sítě nejsou v Česku zpravidla zabezpečeny, firmy to ale zatím příliš neřeší

Doba, kdy většina zaměstnanců vlastní notebooky, pracuje na cestách a e-maily vyřizuje v kavárnách obchodních center, nahrává neuváženým únikům citlivých dat z firem. Podle odhadů společnosti AutoCont více než 60 % firemních bezdrátových sítí je otevřeno anonymnímu přístupu či nedostatečně zabezpečeno.


„Zaměstnanci dnes již běžně pracují z domu, protože mají k dispozici firemní notebooky, které obsahují interní citlivá data. Přesto jen málokterý uživatel či jeho zaměstnavatel řeší, zda je jeho počítač dostatečně zabezpečen před záměrným únikem dat či únikem dat z nedbalosti,“ vysvětluje Milan Chromý, který se zabezpečováním dat ve firmách zabývá. Podle něj firmy také často neřeší, zda mají dostatečně zabezpečenou bezdrátovou síť ve svých kancelářských prostorech nebo způsob komunikace svých zaměstnanců mimo firemní infrastrukturu.

„Stále se setkáváme s tím, že se podniky chrání používáním továrních hesel, které každý trochu šikovnější IT uživatel dokáže během chvíle rozklíčovat. Základem by mělo být při využívání bezdrátového připojení k internetu dostatečné šifrování,“ dodává Chromý.

Lidé by se měli vyvarovat přístupu k osobním údajům na veřejnosti. „Z restaurace, benzinových pump a dalších náhodných míst by se lidé neměli připojovat ke svým e-mailovým účtům, internetovému bankovnictví a dalším stránkám, kam zadávají například osobní či platební údaje,“ varuje Chromý z firmy AutoCont. Taková data jsou pak případným pachatelům poskytnuta jako na zlatém podnosu.Komentáře