Windows 7: Co vedlo Microsoft k volbě vypnutí prohlížeče Internet Explorer?

V minulém týdnu Microsoft oficiálně potvrdil, že v chystaných Windows 7 bude možné poprvé v historii tohoto operačním systému vypnout integrovaný prohlížeč Internet Explorer 8.0. Tento krok vyvolal bouřlivou reakci a řadu komentářů. Co konkrétně zástupci Microsoftu vidí jako důvod tohoto rozhodnutí?


Možnost vypnutí Internet Exploreru je hodnocena kladně a jako možnost výrazného rozšíření prohlížečů třetích stran (i když oproti spekulacím, že Microsoft bude umožňovat i výběr instalace Opery či Firefoxu se jedná o značně mírnější krok, díky němuž „pohodlní uživatelé“ dále pravděpodobně zůstanou u integrovaného prohlížeče, zatímco ti, kteří dávají přednost alternativám, si jiný nainstalovali již dávno, takže v důsledku se situace pravděpodobně až tak výrazně nezmění).

Jack Mayo, programový manažer Microsoftu k této změně říká, že jeho společnost chtěla touto funkcí vytvořit rovnováhu mezi možností výběru uživatele a kompatibilitou s dalšími aplikacemi, aby bylo možné dosáhnout konzistentních uživatelských zážitku s Windows. Mayo odmítl komentovat, jaký je vztah tohoto kroku vůči aktuálně probíhajícímu řízení Evropské komise, která je s Microsoftem ve sporu kvůli tomu, že díky integrování Internet Exploreru do Windows jsou redukovány alternativy uživatelů zvolit si svobodně jiný webový browser.

Nicméně pravdou je, že uživatelé se i přes integraci IE do Windows stále častěji poohlížejí po alternativách a podle únorového průzkumu podílu jednotlivých webových prohlížečů měl IE „již jen“ 67,44 procent na trhu a od začátku roku 2008 tak ztratil celých 10,49 %. Naopak Firefox za stejnou dobu zaznamenal nárůst o 26,8 % a Safari pak o 42,44 %.

Detaily o možnosti vypnout nejen Internet Explorer, ale i další aplikace ve Windows 7, které se dostaly na veřejnost spolu s buildem 7048 tohoto operačního systému, najdete v článku Potvrzeno: Internet Explorer a další programy Windows půjdou vypnout.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.