Windows Intune poprvé umožní spravovat mobily i tablety

Už třetí generaci služby Windows Intune představil Microsoft. Novinka, která dovoluje přes cloud spravovat firemní PC, už také umožňuje administraci mobilních zařízení.


Windows Intune dosud dovolovala spravovat přes internet počítače bez nutnosti serverové infrastruktury, provádět na dálku instalace a bezpečnostní aktualizace nebo poskytovat uživatelům vzdálenou pomoc.

Třetí generace přináší řadu vylepšení, například dlouho poptávanou podporu mobilních zařízení a tabletů, samoobslužný portál s podnikovými aplikacemi nebo nové možnosti v oblasti definic skupin uživatelů i zařízení.

„Díky integraci další verze Windows Intune s produkty Windows Server Active Directory a Microsoft Exchange Server mohou firemní IT oddělení spravovat mnoho nových mobilních zařízení, včetně těch, která nejsou ve vlastnictví firmy a zaměstnanci si je přinesou na pracoviště například z domova,“ říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.

Windows Intune umožňuje pro mobilní zařízení nastavovat bezpečnostní politiky, vynutit si ochranu zařízení a dat heslem či šifrováním nebo zakázat stahování e-mailových příloh. Na dálku je možné rovněž instalovat aplikace či mobilní zařízení vymazat v případě, že by hrozilo jeho zneužití po ztrátě či krádeži (pokud tuto funkci operační systém daného zařízení podporuje).

Spravovat je možné kterékoliv mobilní zařízení či tablet využívající Exchange ActiveSync, ať už jde o zařízení se systémem Windows Phone, iOS či Android.

Další novinkou je přítomnost samoobslužného firemního portálu. Portál je k dispozici všem firemním uživatelům a nabízí jim přístup k ověřeným aplikacím, softwaru a instalačním balíčkům připraveným k přímé instalaci správcem infrastruktury. Každý uživatel se také může podívat na seznam zařízení, ze kterých přistupuje k firemním prostředkům, nebo vyřešit na dálku nějaký uživatelský problém s využitím pomoci či vzdáleného přístupu IT oddělení.

Novinkou třetí generace Windows Intune je i větší zaměření na uživatele namísto soustředění se na zařízení. Dochází tak k těsnějšímu provázání s dalšími cloudovými službami Microsoftu jako Windows Azure či Office 365, které nyní s Windows Intune sdílejí jednotnou platformu pro správu identit. Nový je také portál pro správu, který umožňuje z jediného centrálního místa spravovat předplatné, přidávat či odebírat uživatelské licence, dokupovat dodatečné služby typu většího úložiště a podobně.

Přímo z portálu pro správu je rovněž možné pracovat s uživatelskými účty. Uživatelé či zařízení je možné díky integraci s Active Directory automaticky přidávat do takzvaných dynamických skupin dle zvolených atributů. Výhodou třetí generace služby Windows Intune je i to, že si lépe poradí s instalací větších balíčků software na spravované počítače, která je díky technologii optimalizace šířky přenosového pásma a datových toků rychlejší a plynulejší.

Windows Intune je k dispozici kompletně v češtině a může být použit pro správu klientských počítačů využívajících Windows 7 Professional a vyšší, Windows Vista Business a vyšší či Windows XP Pro. Cena služby nadále zůstává na 11 eurech na měsíc a počítač.Komentáře