Windows XP nově podporují i exFAT

Společnost Microsoft se rozhodla zpětně dodat podporu souborového systému exFAT (Extended File Allocation Table) i do již dosluhujícího operačního systému Windows XP.


exFAT je alternativou k souborovým systémům FAT32 a NTFS, nicméně je vhodný hlavně pro SSD a flash disky. Mezi jeho vlastnosti patří např. maximální velikost souboru až 16 exabajtů, podpora pro více než 1 000 souborů v jedné složce, maximální velikost clusteru 32 MB, podpora acess control lists, podpora pro transakce či vyšší výkon přidělování volného prostoru.

Ve Vistě se exFAT objevil spolu se SP1, pro Windows XP pak byl vydán samostatný balíček (k dispozici ke stažení ze stránek Microsoftu), který do tohoto systému podporu exFAT dodá.

Komentátoři tento krok Microsoftu chápou jako náznak toho, že Windows XP nejsou ještě zcela odepsané a i když již pomalu odcházejí do důchodu, stále existuje důvod, proč je vylepšovat. Tím jsou z největší pravděpodobností netbooky, pro které jsou Windows XP do příchodu Windows 7 zatím jediným operačním systémem Microsoftu, jenž je na nich možno bez obtíží provozovat a právě časté využívání flash disků jako hlavních úložných zařízení u těchto přístrojů je pravděpodobně důvodem pro rozšíření podpory o exFAT i pro tento operační systém.

Co se týká další budoucnosti Windows XP, je pravděpodobné, že jejich dosavadní popularita bude do určité míry limitovat i zájem o chystané Windows 7, neboť hlavně díky nízkým hardwarovým nárokům řada uživatelů nebude chtít starší systém opustit. Více najdete v článku Windows 7: Překážkou úspěchu jsou XP.Komentáře