Hlavní navigace

Wolfram Alpha pracuje na komplexní databázi elektronických produktů

9. 1. 2014

Sdílet

Wolfram Alpha, webová služba představující velice sofistikovanou znalostní bázi a výpočetní stroj, si dala za cíl vytvořit obří databázi spotřebitelské elektroniky, získat technické informace o každém zařízení a umožnit uživatelům jak tvořit poměrně propracované dotazy nad databází tak pracovat s výstupními daty konkrétního produktu. Projekt dle oficiální zprávy společnosti nese název Connected Devices Project.

Nejprve by měla být vytvořena databáze produktů rozdělených do kategorií podle různých parametrů, v druhém kroku by pak všechny informace měly být propojeny do sítě, jež bude stavět na crowdsourcových datech.

„Ve výsledku by mělo být možné se všemi typy propojených produktů pracovat pomocí jazyka Wolfram Language,“ píše společnost na svém blogu s odkazem na speciální jazyk, který Wolfram vyvinul v minulém roce. Společnost počítá se spoluprací výrobců a technické komunity tak, aby byla schopna poskytnout relevantní zdroj systematicky uspořádaných informací o jednotlivých zařízeních.

Jak to ale celé použít? Jako první příklad uvádí Wolfram možnost vytvářet dotazy ve formě velmi blízké přirozenému jazyku. Můžete se tak například dotázat na všechny smartphony s dotykovým displejem, operačním systémem Android, cenou pod 5000 Kč a váhou do 120 gramů. To by ještě nebylo tak překvapivé, neboť podobné „klikací“ filtry dnes nabízí nejeden eshop se zařízeními. Wolfram jde však ještě dál.

Klade si za cíl vytvořit jakési rozhraní pro každé elektronické zařízení, pomocí kterého by uživatel mohl flexibilně pracovat s výstupními daty. A to i v případě, že zařízení samo o sobě žádné rozraní nenabízí. Například z hodinek typu sport tracker by bylo možné získávat veškerá data o tréninku a nad těmi se pak pomoc jazyka Wolfram Language dotazovat, tvořit reporty, grafy a podobně. Pokud bude mít Wolfram dostatek technických dat, bylo by možné elektroniku i virtualizovat a simulací získávat výstupní data.

Co se týká samotné databáze elektroniky, Wolfram tak efektivně vstoupí do pozice výrazného konkurenta technologických zpravodajských webů typu Engadget, CNET nebo Trusted Reviews, které běžně poskytují produktové recenze, specifikace, uživatelské reference a další užitečné údaje.

 

Zdroj: IDG News Service, Blog.wolfram.com/

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality