YouTube uvádí podporu videa 4K a kodek V9

Společnost Google na výstavě spotřební elektroniky CES 2014 v Las Vegas představí podporu nejnovějšího vysokého rozlišení videa s využitím vlastního kodeku. Už se domlouvá s výrobci hardwaru.

YouTube uvádí podporu videa 4K a kodek V9


I když potřeba videa ve stále větším rozlišení je poněkud diskutabilní, výrobci spotřební elektroniky se snaží uživatele přesvědčit o jeho nezbytnosti. Protože se jim to pravděpodobně dříve nebo později podaří, Google se připravuje na budoucnost, kdy budou videa ve vysokém rozlišení v podstatě nezbytností.

Kodek VP9 s podporou videa 4K by měl Google představit v rámci CES. Tento formát videa má zhruba čtyřikrát vyšší rozlišení než v současnosti používaný formát HD (3840x2160 pixelů oproti 1920x1080 pixelům). Streamování takového objemu dat je ovšem velmi náročné na kapacitu přenosového pásma, proto je třeba využít kodek, který zajistí potřebné rozlišení s minimálními nároky na objem přenášených dat.

I když hardwaru potřebného k přehrávání videa v rozlišení 4K je prozatím poskrovnu, Google se chce na nový boom připravit v dostatečném předstihu v naději, že jím nabízený kodek budou podporovat všechna nová zařízení pro přehrávání 4K. Předchozí pokus o uvedení streamovacího kodeku nazvaného VP8 se totiž společnosti příliš nepovedl. Pravděpodobně i proto, že s ním přišla příliš pozdě na to, aby jej výrobci spotřební elektroniky a procesorů zahrnuli do svého hardwaru.

VP9 je volně šiřitelný kodek, který by měl konkurovat kodeku H.265. Ten v současnosti používají výrobci ke kódování a dekódování videa v nejvyšším rozlišení. Výhodou V9 by měla být vyšší míra komprimace, a tedy nižší nároky na přenosové pásmo. Podle Francisca Varely, globálního ředitele YouTube pro partnerství v rámci platformy, se Google již dohodl s 19 výrobci hardwaru na začlenění kodeku V9 do jejich zařízení. Patří mezi ně i velcí hráči jako LG, Panasonic, Sony, ARM, Intel, Broadcom nebo Marvell, takže v tomto případě by se nový kodek mohl prosadit.

 

Úvodní foto: © Google


Komentáře