Za vyšetřováním Microsoftu Evropskou komisí stojí Opera

Společnosti Opera Software se podařilo dosáhnout toho, že Evropská komise opět obvinila Microsoft z porušování zákona - totiž že Microsoft chrání svůj prohlížeč před konkurencí tím, že jej váže s operačním systémem Windows.


Stížnost vývojáři Opery, která se dlouhodobě na celosvětovém trhu webových prohlížečů pohybuje s podílem pod 1 %, podali více než před rokem. Nyní protimonopolní výbok Evropské komise podal společnosti vyjádření o námitkách, čímž pokračuje vyšetřování o neférovém jednání Microsoftu za trhu. Podle komise důkazy údajně svědčí o tom, že Internet Explorer má díky spojení s OS výhodu, se kterou se ostatní prohlížeče nemohou vyrovnat a porušuje se tím konkurence.

Společnost Microsoft byla již dříve několikrát pokutovaná Evropskou komisí za znaužívání svého postavení na trhu. Nyní má zhruba dva měsíce na přípravu oficiální námitky a pokud komise s odpovědí Microsoftu nebude spokojené, může mu udělit jak pokutu, tak například vyžadovat ukončení zneužívání jeho pozice či zavést nápravu, která by uživatelům měla přinést svobodu volby.

I přes zmiňovanou výhodu Internet Exploreru jeho popularita celosvětově neustále klesá a na konci roku jej používalo je 68,2 % uživatelů, v Evropě je to pak dokonce pod 60 %. V některých evropských zemích pak mají alternativní prohlížeče jako Firefox již delší dobu nadpoloviční většinu, takže je vidět, že uživatelé si dokáží svobodnou volbu prosadit i přes monopolní chování softwarového Giganta jakým je Microsoft.

 

Zdroj: IT News.skKomentáře