Za vývojem jádra Linuxu nestojí komunita nadšenců, ale převážně placení programátoři

Operační systém Linux je známý svojí komunitou, ovšem jakmile dojde na samotný kernel, zde se ke slovu dostávají hlavně placení programátoři. Alespoň to tvrdí nová analýza, která ukazuje, kdo nejvíce přispívá ve vývoji jádra.


Jonathan Corbet, jeden z vývojářů linuxového kernelu, prezentoval na konferenci Linux.conf.au na Novém Zélandu analýzu kódu přidaného do kernelu mezi 24. prosincem 2008 a 10. lednem 2010 (tedy od verze 2.6.28 na 2.6.32). Za tu dobu do kódu přibylo 2,8 milionu řádků a každý den šlo o více než 7000 řádků.

Podle Corbetových čísel pochází z dobrovolnické komunity 18 % přidaného kódu a 7 % se nepodařilo zařadit. Za zbylých 75 % jsou zodpovědní vývojáři najatí a placení firmami jako Red Hat (12 %), Intel (8 %), IBM (6 %), Novell (6 %) či Oracle (3 %). Jak Corbet dále dodal, problémy s podporou pro některá hardwarová zařízení se podařilo již téměř eliminovat a případy, kdy potřebné ovladače nejsou k dispozici, jsou již výjimkou a důvodem je většinou skutečnost, že výrobce hardwaru odmítl sdílet informace o architektuře svého produktu. Corbet doporučuje se takovým blíže nejmenovaným výrobcům vyhýbat s tím, že je komunita údajně nepotřebuje.

Zdroj: IT News.skKomentáře