Příliš mnoho důkazů zatím nemáme – dva názvy, „Windows Cloud“ a „Windows Cloud N“, se objevují v seznamu verzí Windows v aktuálním buildu Windows 10 Insider s číselným označením 15002. Jako první s tím přišel uživatel Twitteru jménem Walking Cat. (Označení „N“ nejspíš odkazuje na verzi určenou evropským zemím.)
S dalším kouskem informace přišla Mary Jo Foleyové ze ZDNetu, která tvrdí, že v případě „Windows Cloud“ nejde o operační systém „žijící“ v cloudu, jak by mohlo naznačovat jeho jméno, ale o operační systém, na němž spustíte jen vlastní aplikace Microsoftu UWP, které stáhnete z Windows Storu. Což přináší zásadní závěr: Windows Cloud je v podstatě reinkarnací nepříliš populárního systému Microsoftu s označením Windows RT.
Windows RT byl operační systém, který poháněl původní tablet Surface, ale i Surface 2. Uživatelé kritizovali zejména jeho neschopnost spustit pouze omezený počet aplikací přímo ze Storu. (V té době byly „univerzální“ aplikace Microsoftu ještě v plenkách; velká většina aplikací Windows byla kódována v prostředí Win32.) Ačkoliv i Windows RT měly své fanoušky, většina zákazníků se rychle přesunula na pokročilejší tablety Surface Pro běžící na Windows 8 a Surface 2 odešel v roce 2015 potichu do věčných lovišť.
Windows Cloud by však mohl být užitečný při konkrétních využitích, včetně škol. Foleyová dochází k závěru, že Microsoft vyvinul Windows Cloud jako konkurenci k Chromebookům, které v poslední době zaplavily velkou část vzdělávacích institucí, zejména ve Spojených státech, kde jsou Chromebooky využívány ve více než polovině učeben. Což uvádí Futuresource ve své studii z podzimu 2016.
Zdroj: PCWorld.com