Zájem o IE9 překvapil: Přes 2 miliony stažení za první den

Microsoft informoval, že finální verze prohlížeče Internet Explorer 9, která byla uvolněna tento týden, zaznamenala jen za prvních 24 hodin celých 2,35 milionu stažení.


Jinými slovy si každou sekundu stáhlo nový IE9 v průměru 27 uživatelů. A to i přesto, že poslední verze Internet Exploreru nepodporuje nejrozšířenější operační systém Windows XP, ale jen Vistu a Windows 7. Celkově si za prvních 24 hodin stáhlo finální verzi IE9 čtyřikrát tolik lidí, než verzi Release Candidate (kterou Microsoft ani příliš nepropagoval) a také téměř dvojnásobek oproti beta verzi, která byla celosvětově uvedena v polovině září – a to s medializací dříve u beta verzí od Microsoftu nevídanou. Microsoft navíc sebevědomě tvrdí, že jeho prohlížeč je lepší než konkurence, více viz článek Microsoft: IE9 je lepší než ostatní, protože běží jen na Windows.

Otázkou je, jak si IE9 povede dlouhodobě, hlavně vůči velmi agresivnímu Chrome od Googlu, který postupně přebírá dynamiku Firefoxu, jenž byl dříve považovaný za hlavní alternativu k Internet Exploreru. Mozilla, která chce uvést finální Firefox 4.0 již příští týden, také doufá, že se jí podaří oslovit uživatele novými funkcemi. Řadu novinek má mít Firefox 4 shodnou s IE9, jde například o přepracované a zjednodušené rozhraní, hardwarovou akceleraci či funkci omezující sledování uživatele při surfování (více o novinkách najdete v článku IE9, Firefox 4 a Chrome 9: Srovnání hlavních novinek). Narozdíl od Internet Exploreru 9 ovšem bude fungovat i pod Windows XP a ani Google se svým Chrome tento starší operační systém ještě neodepisuje.Komentáře