Propuštění zaměstnanci se mstí udáním pirátského software u bývalého zaměstnavatele

12. 5. 2009

Sdílet

Propuštění zaměstnanci se mstí


Celosvětová hospodářská krize vyvolala vlny propouštění a s tím stoupl i počet lidí, kteří se s výpovědí nechtějí smířit a berou ji jako křivdu. Někteří z nich dokonce chtějí bývalému zaměstnavateli na oplátku alespoň zkomplikovat podnikání – nařknou ho z užívání pirátského softwaru ve firmě.

V prvním čtvrtletí tohoto roku narostl o 27 procent počet manažerů, kteří chtějí riziko udání snížit pravidelnými automatickými kontrolami softwaru instalovaného ve firemních počítačích. Obavy z policejní prohlídky na základě udání zaměstnance (36 %) výrazně převyšují obavy z ohrožení bezpečnosti počítačové sítě (12 %). V meziročním srovnání obavy z pirátských aktivit zaměstnanců vzrostly o 11 procentních bodů. Dokonce převýšily tradičně nejčastější důvod pro audity počítačů – úsporu financí (33 %).

Policejní prohlídka může citelně zasáhnout chod celé firmy, a to i v případě, že se softwarového pirátství nedopouští. Firma musí policii prokázat, že nalezený software užívá v souladu s licenčními podmínkami a že software získala legální cestou.

„Manažeři firem si začínají uvědomovat, že mohou být za výskyt nelegálního softwaru spoluodpovědní, i když se na jeho šíření či instalaci přímo nepodíleli. Mohou se provinit například tím, že nelegální software tolerují či jeho šíření nijak nebrání,“ upozornil Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance). „Při vyšetřování dotyční manažeři obvykle tvrdí, že o ničem nevěděli, případně se vymlouvají na pochybení kolegů. To je ale zodpovědnosti nezbavuje,” dodal Hlaváč.

Našli jste v článku chybu?