Jobs měl v posledních letech problémy se zdravím. V roce 2004 podstoupil léčbu rakoviny slinivky a dalších pět let řídil Apple bez větších zmínek o svém zdravotním stavu. V roce 2009 si pak vzal ze zdravotních důvodů půlroční dovolenou, během níž se podrobil transplantaci jater. V srpnu tohoto roku pak Steve Jobs oznámil, že na neurčitou dobu ze zdravotních důvodů odstupuje z pozice šéfa Apple a na jeho místo nastoupí Tim Cook. Oznámení o Jobsově smrti se bez dalších podrobností objevilo dnes na webových stránkách Apple.
Na Steva Jobse se bude vzpomínat jako na vizionáře, který si šel tvrdě za svým cílem a stál za řadou produktů, které ovlivnily celé generace. Kromě Apple Jobs téměř dvacet let šéfoval také úspěšnému studiu Pixar, které následně koupil Disney za 7,4 miliardy dolarů. Jobs u produktů Apple vždy kladl velký důraz na design. Barevné počítače iMac kontrastovaly mezi běžnými počítači, které vypadaly dvě desítky let téměř totožně, přehrávače iPod spolu s iTunes pak navždy změnily hudební průmysl. Dotykové iPhony a iPady vytvořily zcela nové kategorie produktů.
Podle bývalého šéfa Intelu Andyho Grovea byl Jobs nejvíce inspirativním šéfem v Silicon Valley. Spolupráce s Jobsem však nebyla (především pro partnery Apple) vždy snadná díky jeho snahám o utajení připravovaných produktů. V roce 2000 Jobs například potrestal výrobce grafických karet ATI za únik informací o budoucích počítačích iMac tím, že jeho produkty stáhl z některých počítačů Apple. Vlnu kritiky sklidila také zarputilost, se kterou se Jobs u svých iPhonů a iPadů bránil podpoře Flashe.
I konkurenti však Steva Jobse respektovali za to, s jakou přesností uměl předpovídat či přímo zavádět nové trendy v oblasti počítačů a spotřební elektroniky, díky čemuž Apple získalo širokou uživatelskou základnu po celém světě.
Rozsáhlejší článek o Steve Jobsovi nabídl spřízněný server CIO:
http://businessworld.cz/aktuality-a-zajimavosti/zemrel-steve-jobs-zakladatel-apple-computer-8027