Zřejmě nejmodernější datové centrum v Česku staví VSHosting

Se stavbou ServerParku, podle provozovatelů nejmodernějšího datového centra pro koncové zákazníky v ČR, začala v pražské Hostivaři společnost VSHosting. Objekt o výměře 1 500 m2, který bude stát zhruba až 250 milionů korun, pojme až 7 500 serverů s celkovou kapacitou teoreticky 15 petabytů a 500 000 gigabytů operační paměti. Nadstandardní je prý i zabezpečení.

Zřejmě nejmodernější datové centrum v Česku staví VSHosting


Stavba datového centra ServerPark byla zahájena v listopadu loňského roku a měla by být dokončena zhruba v polovině roku 2015. Výsledkem bude dvoupodlažní objekt s nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory.

 „Idea na stavbu vlastního datového centra vznikla před třemi lety. Vzhledem k expanzi firmy do zahraničí jsme plánům potřebovali přizpůsobit i technologické a objemové kapacity,“ říká ředitel společnosti VSHosting Damir Špoljarič.

Součástí ServerParku budou zesílené železobetonové konstrukce, čtyři bezpečnostní zóny, pancéřové dveře, sofistikovaný systém zabezpečení včetně laserové detekce, bezpečnostní kamery či protisabotážní elektronické prvky.

ServerPark bude mít několik nezávislých záložních generátorů s možností zajištění až několikatýdenního provozu, takže chod dokonce nenaruší ani energetický blackout Prahy. Celý pozemek bude navíc chráněn vysokým plotem s žiletkovým drátem.

ServerPark bude po technologické stránce nastaven na standard Tier IV, což je v současnosti nejvyšší možný standard datových center nastavený americkým Uptime Institute.

Standard Tier IV v ČR podle Špoljariče zatím nikdo nesplňuje. ServerPark bude například vybaven nejmodernějším modulárním UPS, novým typem chladicího systému a připojením k několika globálním internetovým páteřním sítím pro zajištění rychlé konektivity do USA, Jižní Ameriky, Ruska a Asie.

ServerPark prý bude také jedním z nejekologičtějších datových center ve střední Evropě (splňuje koeficient efektivity PUE

ServerPark je koncipován pro elektrický příkon až 2 MW, obsahuje 150 datových rozvaděčů a projekt je rozdělen do tří etap pro budoucí expanzi. Datové centrum disponuje dvěma vlastními trafostanicemi 22 kV/0,4 kV obsahující čtyři nezávislé transformátory.

Zpočátku bude vybaveno dvěma výkonnými generátory v záloze N+1 (generátory jsou na sobě nezávislé a fungují autonomně). Chlazení bude realizováno klimatizačním systémem, který je rozdělen do čtyř nezávisle funkčních celků pro zajištění vyšší spolehlivosti v záloze N+1 s připojením těchto klimatizačních systémů a to včetně výkonné části (kompresory) na záložní bateriový systém UPS.

Energo soustava je realizována v souladu se standardem TIER IV a to včetně dvou větví, přičemž každá větev bude disponovat vlastním autonomním bateriovým UPS systémem s oddělenými záložními bateriemi.

 „Tento rok plánujeme akvizici jedné z konkurenčních firem. Tímto krokem se staneme největší českou server hostingovou společností, což s sebou přinese i zvýšené nároky na kapacity. Díky výstavbě ServerParku můžeme navíc rozšířit své portfolio i v celé Evropě,“ vysvětluje Damir Spoljarič. Společnosti z ciziny v tuto chvíli tvoří cca čtvrtinu z celkového počtu klientů VSHosting.

Úvodní foto: VSHosting


Komentáře