Získané výsledky podle ní svědčí o narůstajícím povědomí uživatelů o hrozbách spojených se zneužitím osobních dat. Tento trend je pravděpodobně důsledkem množících se zpráv o narušení datové bezpečnosti a ztrátě osobních dat zákazníků sociálních sítí, bank, hotelů, pojišťoven, leteckých společností a mnoha dalších odvětví.
Co do počtu spotřebitelů, kteří nikdy nezálohují svá zařízení, byla letos zaznamenána nejnižší hodnota v historii průzkumů Acronisu.
Z průzkumu rovněž vyplývá zvyšující se počet zařízení na jednu domácnost – domácnosti s několika zařízeními jsou dnes standardem a na každého uživatele tak spadá stále více přístupových bodů, které by měly být chráněny.
S nárůstem závislosti na datech se také zvyšuje i hodnota, kterou datům spotřebitelé přikládají. Nejcennější jsou přitom pro uživatele osobní informace a dokumenty – více než fotografie a hudba.
Klíčová zjištění průzkumu:
- 65,1 % respondentů uvedlo, že oni či někdo z rodiny má zkušenost se ztrátou osobních dat či zařízení (počítačů, mobilních telefonů apod.)
- Tři a více zařízení s připojením na internet využívá téměř 70 % domácností
- Pouze 7,3 % respondentů nezálohuje svá osobní data vůbec
- 62,7 % využívá zálohování na lokální či externí disky
- Nejcennější jsou pro uživatele osobní informace a dokumenty (45,8 %), následované kategorií fotografie, videa a hudba (38,1 %), a pracovními dokumenty (9,5 %)
- Prudce stoupla celková hodnota, za kolik by uživatelé byly ochotni zaplatit za obnovu svých dat – ochota vzrostla ve všech cenových intervalech a například více než 1 000 dolarů by bylo ochotno zaplatit již 6,2 % uživatelů.
„Uživatelé technologií si musejí být vědomi rizik a hrozeb, které jsou s jejich používáním spjaty a že se musejí aktivně bránit,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení Acronis na českém trhu.