10 předpovědí na rok 2013 od Marka Andersona

Technologický guru zmiňuje automatické automobily nebo televizory s připojením k internetu.

10 předpovědí na rok 2013 od Marka Andersona


Mark Anderson je autorem populárního zpravodaje Strategic News Service, mezi jehož pravidelné odběratele patří například Bill Gates nebo Steve Ballmer. V popisu projektu se můžete dočíst, že jde o nejdůvěryhodnější zdroj informací z oblasti technologií a ekonomiky.

Příští rok bude podle Andersona patřit tabletovým počítačům. „Tablety se oprávněně stanou kategorií s největším tržním podílem,“ říká Anderson. Zároveň předpovídá, že Intel, který v současné době dodává procesory třeba do Maců, bude i nadále ztrácet na síle. Dít se tak má ve prospěch výrobců mobilních procesorů, především Qualcommu a dalších výrobců CPU s architekturou ARM. Za pravdu mu dává nedávná zpráva o záměrech Applu nahradit procesory od Intelu vlastními ARMovými, které již začíná používat v iPhonech nebo iPadech.

Třetí položku na Andersonově seznamu předpovědí zaujímají televize s možností připojení k internetu. Na něčem podobném pracuje například Apple, který podle různých zvěstí připravuje buď speciální set-top-box, nebo rovnou vlastní televizor. Zájem Applu o tuto technologii v nedávném rozhovoru pro NBC přímo potvrdil i generální ředitel společnosti Tim Cook.

Čtvrtou Andersonovou předpovědí je boj mezi LTE a vláknem. „Tam, kde má DSL navrch, zaplatí zákazníci, kteří se rozhodnou pro LTE, více a více také dostanou. Pokud si však LTE vyberou zákazníci z oblastí, kde převažuje optické vlákno, zaplatí více za bezdrátové připojení, ale na oplátku dostanou méně,“ napsal.

Google se v roce 2013 stane novým Applem. Takové je další Andersonovo tvrzení. Facebook už podle něj tolik nefrčí, Apple nemá Steva Jobse, Microsoft je prostě Microsoft a Amazon je pouze dalším nevýznamným hráčem. Aktivity Googlu, které zahrnují od emailu, videa, smartphonů až po automaticky řiditelné vozidlo, prý společnosti dávají jistotu dlouhodobého růstu, což je něco, čím se konkurence pochlubit nemůže.

Právě automatická vozidla se podle Andersona stanou důležitým a konkurenčním globálním projektem. Pro tento typ technologií budou svou legislativu upravovat další a další státy a do jejich vývoje se zapojí velcí výrobci. Podle nedávného vyjádření člena správní rady Applu Mickeyho Drexlera prý o navržení vlastního vozidla iCar uvažoval dokonce i Steve Jobs.

Anderson dále tvrdí, že v příštím roce nastane zlomový okamžik pro trh s elektronickými knihami. Svými prodeji prý elektronická literatura dokonce překoná tištěné knihy pro dospělé a učiní tak další krok na cestě k celkové dominanci. Naopak pro firemní IT nebude rok 2013 nijak příznivý. Podle Andersona se toho v tomto tržním segmentu příliš nestane. Na nějaké širší přijetí Windows 8 prý nelze ani pomyslet.

V posledních dvou předpovědích Anderson zaprvé uvádí, že tzv. hacktivisté získají na důležitosti a budou mít trvalý vliv na politickou transparentnost, a zadruhé zmiňuje bezpečnostní riziko spojené s působením určitých výrobců na zahraničních trzích. V tomto smyslu píše například o čínském Huawei.

Úvodní foto: © Kheng Guan Toh - Fotolia.com


Komentáře