7 nejžádanějších IT zaměstnání: čeho si u uchazečů všímat?

Od datových vědců až po kybernetickou bezpečnost, mezifiremní války o zaměstnance se rozjely naplno už před několika lety a ani rok 2018 nebude jiný – byť některé velmi žádané pozice se proměnily, stejně jako lákadla, na která potenciální pracovníci slyší.

7 nejžádanějších IT zaměstnání: čeho si u uchazečů všímat?


Jak se společnosti jen s obtížemi adaptují na prostředí moderního pracoviště, snaží se ty nejlepší pracovníky přitáhnout čím dál sofistikovanějšími metodami. Někteří začnou nábor už s výrazným předstihem; jiní zvýrazní přednosti vysokého platu. Přibližné údaje o tom, jak to vypadá ve Spojených státech přináší průzkum z roku 2018 firmy Robert Half Technology týkající se platů v IT.

V Evropě je samozřejmě situace o něco odlišná, stejně jako lokálně v České republice, ale obecný trend z dat jasně vyplývá. Průzkum samotný ostatně přiznává, že nástupní plat ovlivňují i externí faktory typu konkurence, lokace firmy, místní kultura a rozpočet.

Ale teď už k sedmi nejžádanějším zaměstnáním.

 

Business Intelligence analytik

BI analytika roste extrémně rychle a pozice klade na zaměstnance náročné požadavky: vyžaduje zkušenosti s databázovými technologiemi i nástroji na analýzu dat a reporting. Podniky obvykle hledají kandidáty s alespoň bakalářským vzděláním v počítačových vědách, informačních systémech nebo inženýrství. Nutností jsou vhodné technické a ekonomické dovednosti, talent pro pochopení potřeb obchodních dat, které firmy vyžadují, a ještě schopnost o výsledcích srozumitelně informovat vedení. Sběr, pochopení, interpretace a prezentace obchodních dat je zkrátka velmi náročná pozice, u které navíc nehrozí, že by za pár let nebyla potřeba; spíše naopak.

Co u zaměstnanců hledat?

 • Zkušenosti s databázovými systémy, reportingovými a analytickými nástroji
 • Schopnost vyhledat důležitá data a prezentovat je srozumitelnou formou
 • Zkušenosti s Online Analytical Processingem (OLAP) a s OLAP kostkami (krychlemi)

 

Datový vědec

Zatímco BI analytik pomáhá chápat a zprostředkovávat důležité obchodní informace a vzorce dat, datový vědec nebo také datový analytik je ten, který data sbírá, třídí a analyzuje. I on však musí o svých výsledcích informovat nadřízené nebo naopak kolegy.

Co je u datových vědců užitečné?

 • Znalost programovacích jazyků – ideálně Python či Java
 • Dobré analytické a matematické dovednosti
 • Inženýrské nebo doktorské vzdělání

 

Databázový vývojář

Ať už pozici nazýváme vývojářem databází, databázovým specialistou nebo ještě jinak, v principu jde o tu samou pozici: vývoj a správu podnikových databází. Kandidáti na pozici potřebují analytické dovednosti i určitou míru autonomie, schopnost samostatně překonávat problémy a nacházet nová řešení. Je dobré mít předem představu, jakého pracovníka na pozici hledáte, co od něj očekáváte, a jaký vývojář bude pro vaši firmu ideální.

Po čem se u zájemců dívat?

 • Bakalářský titul z počítačových věd a zkušenosti s databázemi obecně
 • Zkušenosti s podnikovými databázovými systémy typu Microsoft SQL Server, Oracle nebo IBM DB2
 • Certifikáty jako je Microsoft Certified Database Administrator nebo Oracle Database Administrator Certified Professional

  Technická podpora

  Ač se to tak možná na první pohled nezdá, tak help desk neboli technická podpora je klíčovou součástí dobře fungujícího podniku; jde o tu první vlnu, která brání společnost před nespokojenými zákazníky a řeší praktické problémy. Pracovníci technické podpory musí mít jak technické dovednosti, tak dostatečné společenské znalosti, neboť jednání s lidmi je jednou z hlavních náplní jejich práce a je jedno, zda jde o vnitropodnikovou podporu nebo podporu zákazníků. Vaše konkrétní požadavky na pozici se samozřejmě mohou hodně lišit, takže průzkum Robert Half Technology dělí pozici na tři různé druhy.

  A jaké schopnosti že jsou přesně potřeba?

  • Úroveň 1: vstupní pozice, která nevyžaduje ani dva roky zkušeností, postačí absolvování vyšší odborné školy nebo kurzy na technické škole
  • Úroveň 2: důležitější pozice s nutností 2 až 4 let zkušeností, bakalářským vzděláním a relevantními pracovními zkušenostmi
  • Úroveň 3: elitní pozice v oboru – hledáte 4 a více let zkušeností na pozici technické podpory, bakalářský titul v souvisejícím oboru a profesní certifikáty i bohaté zkušenosti

   

  Správce sítě

  Správci sítě jsou zodpovědní za správu LAN/WAN protokolů firmy ze softwarového i hardwarového hlediska. Hodně času v praxi tráví řešením potíží a standardně musí být dostupní na telefonu téměř vždy, kvůli případnému selhání sítě nebo v krizovém období. Záleží sice, jak rozsáhla je vaše síť, ale schopnost řešit problémy pod tlakem a vynalézavost se na této pozici cení vždy.

  Co tedy hledáte?

  • Schopnost řešit potíže
  • Komunikační dovednosti
  • Analytické a diagnostické schopnosti
  • Ochotu být dostupný na telefonu i po pracovní době
  • Bakalářský titul či několikaleté pracovní zkušenosti
  • Profesní certifikace

   

  Data security administrator

  Pozice, která se do češtiny zatím moc nepřekládá, se týká ochrany dat – někdy se lze setkat s pojmy jako „specialista na zabezpečení dat“ nebo „správce datové bezpečnosti“ a podobnými odvozeninami anglického originálu. Ve stručnosti se jedná o ochranu dat podniku, zaměstnanců, partnerů a klientů. Administrátoři datové bezpečnosti jsou zodpovědní za určení požadavků na síťovou bezpečnost; zajišťují také, že kybernetická zabezpečení jsou aktuální a dostatečná a monitorují celopodnikové bezpečnostní standardy, počítá se i s implementací bezpečnostních strategií.

  Jaké jsou vhodné dovednosti a znalosti?

  • Kritické myšlení a řešení komplexních problémů
  • Inovativní a proaktivní smýšlení
  • Ochota učit se novým věcem v průběhu kariéry
  • Dobré programovací, matematické a celkově informatické dovednosti
  • Bakalářský nebo vyšší titul, relevantní certifikáty a pracovní zkušenosti v oblasti počítačových věd

   

  Systémový administrátor

  Jako většina IT pracovníků, i systémový administrátor by měl vykazovat analytické dovednosti, být schopný řešit problémy a umět komunikovat. „Sysadmin“ však také potřebuje velmi dobré technické znalosti firemního hardwaru a softwaru. Co přesně od něj budete potřebovat záleží na specifikách vaší firmy, hledat zde vhodné pracovníky je tedy dobré zavčasu.

  Pracovník potřebuje:

  • Zkušenosti se servery, zálohováním, obnovou dat, instalováním, aktualizováním a vylepšováním hardwaru
  • Zkušenosti s řešením problémů s hardwarem, softwarem i sítí
  • Alespoň bakalářský titul v počítačových vědách a profesní certifikáty typu MCSA, MCSE nebo SCSA
  • Ideálně zkušenosti z předchozí pozice podobného typu
Úvodní foto: eM Client


Komentáře