Pokud IBM koupí Sun, zanikne Solaris?

Dohoda mezi společnostmi IBM a Sun Microsystems, o níž se spekuluje již delší dobu, může být špatnou zprávou pro operační systém Solaris. Nejsou tím jeho dny spočítány?


Jak dopadne transakce mezi IBM a Sunem není zatím zcela jasné, protože podle posledních informací byla jednáná přerušena, neboť v neděli Sun odmítl dosavadní nabídku IBM. A to i přesto, že IBM přehodnotila maximální cenu za akcii, za kterou je ochotna převzít společnost Sun pod svá křídla. Podle nejmenovaného zdroje amerického deníku The Wall Street Journal stanovil počítačový gigant IBM svou nabídku na 9 až 10 dolarů za jednu akcii společnosti Sun, což je o dolar méně, než se původně předpokládalo. IBM naproti tomu prý slibuje ustoupení v některých svých požadavcích. Již nedávno se už zdálo, že prodej společnosti Sun se vůbec neuskuteční, o čemž jsme vás informovali v článku Sun má nové plány. Odmítá tak IBM?

I pokud obchod nakonec proběhne, pravděpodobně se ještě opozdí kvůli možnému zásahu antitrustových úřadů. Pokud IBM přebere kontrolu nad Sun Microsystems, jeho pozice na trhu s UNIXovými servery se totiž ještě více upevní. IBM aktuálně disponuje více než 37procentním podílem a proběhne-li nákup jeho nové akvizice úspěšně, bude si moci přičíst dalších 28 procent. UNIXové servery jsou ve značné míře používány na high-endovém trhu, kde má již IBM díky svému mainframovému byznysu velmi silnou pozici, a právě tato pozice IBM by se mohla stát oblastí zájmu pro antimonopolní regulátory. O jednání IBM se Sunem najdete více např. v článku IBM vyjednává o koupi Sunu na Businessworldu.

Obchod by však mohl mít velmi závažné důsledky pro koncového uživatele. Není totiž jasné, co spojení společností bude znamenat pro (ne)životnost některých technologií. V této souvislosti se mluví především o osudu operačního systému Sun Solaris, čehož se obává i výrobce Intel. Paul Otellini, prezident a CEO společnosti Intel, na nedávné konferenci varoval, že převzetí systému Solaris společností IBM by mohlo vést k EOL, což je anglická zkratka pro „end of life“. Otellini řekl, že nevidí žádný strategický důvod, proč by IBM měl udržet Solaris a jeho procesory Sparc při životě.

“Intel má důvod být znepokojen nejistým osudem systému Solaris – společnost již do operačních systémů mnoho investovala“ potvrzuje Herb Hinstroff, jeden z vedoucích pracovníků Sun Microsystems. Podle Hinstroffa investovali zaměstnanci Intelu do systému Solaris mnoho času. Intel je prý druhým největším přispěvovatelem – po samotném Sun – do kódové základny Solaris. Paul Otellini na konferenci vyjádřil naději, že by mohl Sun zůstat nezávislým. To je však velmi nepravděpodobné.Komentáře