ABI: Android v roce 2016 ovládne 45 % trhu, Windows Phone propadne

Vloni bylo prodáno 302 milionů smartphonů, což je meziroční nárůst o 71 %. S OS Android jich bylo 69 milionů.


Vítězné tažení Androidu má ale podle analytiků společnosti ABI Research nadále pokračovat a v roce 2016 již bude ovládat téměř polovinu (45 %) trhu se smartphony. Michael Morgan, analytik ABI Research, situaci komentuje, že plánovaný odchod Symbianu z trhu bude nahrávat konkurenčním platformám, jako je právě Android od Googlu.

iOS od Applu, který v roce 2010 získal 15% podíl na trhu, bude dále růst, ale jen velmi pomalu a podle ABI bude jeho podíl v roce 2016 činit 19 %. RIM naopak lehce ztratí a z loňských 16 % klesne na 14 %. Zájem o přístroje BlackBerry, které RIM nabízí, sice přetrvá, ale trh bude růst rychleji, než prodej těchto telefonů, které nikdy nepatřily mezi masové.

Co se týká platformy Bada, se kterou se snaží prorazit Samsung, ta by podle ABI měla mít v roce 2016 překvapivě vysoký podíl 10 %. Outsiderem ale prý zůstane platforma Windows Phone, která ani díky dohodě Microsoftu s Nokií nezíská údajně podle ABI Research do roku 2016 více než 7% podíl na trhu. V tomto ohledu je předpověď ABI v přímém rozporu s vizí společnosti IDC, která naopak očekává, že o Windows Phone bude velký zájem a v roce 2015 se dostane již na druhé místo na trhu hned za Android a porazí tak v prodejích přístroje od Applu i od RIMu. Více o této predikci najdete v článku Windows Phone převálcuje konkurenci, tvrdí analytici.

Co se týká celkového růstu trhu se smartphony, očekávají analytici ABI Research pro následující roky jeho meziroční nárůst o solidních 19 %.Komentáře