ABI: Webový prohlížeč bude mít za pět let skoro každý telefon

Podle nové studie společnosti ABI Research se v roce 2015 dočkáme stavu, kdy bude internetovým prohlížečem vybaveno až 60 % mobilních telefonů, tedy téměř dvojnásobek oproti dnešnímu stavu.


Zpráva ABI Research hovoří o 3,8 miliardách mobilních telefonů vybavených webovým prohlížečem do roku 2015. Vezmeme-li v potaz odhadovaný růst počtu mobilních telefonů, měl by se tedy prohlížeč objevit až na 60 procentech všech telefonů.

Podle Marka Beccuea, senior analytika ABI Research, se nyní vývoj webových prohlížečů probíhá dvěma různými směry. „Na jedné straně máme sofistikované browsery, které také nazýváme plnohodnotnými webovými prohlížeči. Ty své uplatnění nalézají především ve smartphonech a funkčně vybavenějších telefonech,“ říká Beccue. Takové prohlížeče je na těchto přístrojích možné spouštět díky jejich lepší hardwarové výbavě (obvykle je ke spuštění potřeba 64 MB paměti) a také adekvátní velikosti displeje.

Paralelně s tím získaly na oblibě proxy-založené microbrowsery, které používají ke snížení objemu přenesených dat právě vlastní proxy server. Typickým představitelem takových prohlížečů je Opera Mini od norské společnosti Opera Software. Tento typ prohlížečů si ve finále vyžádá menší nároky procesory a také potřebuje menší množství paměti, asi 4 MB. Využití tak microbrowsery nalézají hlavně v méně výkonnějších telefonech.

Podle studie ABI Research se podíl prohlížečů využívajících ke kompresi dat proxy servery bude postupně zmenšovat a na síle budou naopak získávat plnohodnotné prohlížeče. Důležitý zlom by měl prý přijít někdy v roce 2012.Komentáře