AI a automatizace: technologie roku 2019

Mezi klíčové technologie, které v současnosti výrazně mění podnikové IT, se řadí umělá inteligence a strojové učení související s procesy automatizace. Pozornost se stále upírá na kontejnery, blockchain, ale i inovace v oblasti bezpečnosti.

AI a automatizace: technologie roku 2019


Ve službách typu over-the-top (OTT) a video-on-demand (VOD) je již většina aplikací kontejnerizovaných, což umožňuje firmám spouštět mikroslužby, a dodávat tak rychleji kvalitní software. S konvergencí vysílacího a telekomunikačního průmyslu se další metou stalo nasazení kontejnerů používajících multicast pro přenos lineárního televizního vysílání.

Multicast, který je schopen distribuovat stejné datové pakety různým cílům zároveň, umožní snížit zpoždění a nabídnout skutečně živý zážitek z přímých přenosů sportovních zápasů či zpravodajství. Mezi první implementátory patří Swisscom a CJ Hello v Jižní Koreji, kteří už provozují své lineární vysílání pomocí multicastu na platformě OpenStack.

Tato kontejnerová technologie se stále vyvíjí v komunitě Kubernetes a bude pravděpodobně připravena v následujících šesti měsících. V té době se začnou také objevovat první případy nasazení infrastruktury pro šíření lineárního vysílání pomocí multicastu.

Velkým přínosem této technologie je nasazení téměř na „jedno-kliknutí”, kdy můžete vytvářet nové kanály během několika minut. To otevírá prostor pro nové byznys modely, jako například nabídku více náhledů na sportovní zápas přenášených různými kanály. Ty mohou nabídnout různé úhly záběrů nebo třeba shlédnutí různých paralelně probíhajících her nebo závodů.

V roce 2019 tedy poskytovatelé obsahu a služeb urychlí nasazení kontejnerů a podpory multicastu pro doručování videa, předpovídá Gold. Můžeme očekávat zvýšení jejich pružnosti, snížení cen, lepší škálování napříč hybridním cloudem a multicloudovým prostředím a strategické využívání automatizace a řízení procesů k uvolnění zdrojů k dalším inovacím.

Vysoký růst využití a poptávky po kontejnerových technologiích se zdaleka netýká jen mediálních společností, říká Iveta Babulenkova, Country Sales Manager pro Českou republiku a Slovensko. Především v odvětví finančních služeb, telekomunikací, retailu či automotive dochází k nasazování kontejnerizovaných aplikací do produkčních systémů a přenosu tradičních systémů a aplikací do kontejnerů.

Mezi nejčastěji nasazované kontejnerové technologie přitom patří Kubernetes a podniková platforma OpenShift, přičemž značný náskok s tržním podílem přesahujícím 30 % si na globálním trhu kontejnerových technologií udržují technologie Red Hat.

 

Blockchain, regulace a změna vnímání kryptoměn

V letošním roce se dočkáme i více regulací týkajících se kryptoměn, které budou mít dopad na to, jak lidé vnímají distribuované finanční technologie (DLT) a zda vládní činitelé pocítí potřebu je také regulovat, předpovídá Mike Bursell, hlavní bezpečnostní architekt ve společnosti Red Hat.

V současné době se hodně děje kolem identity, včetně toho, kdo drží data a kdo je uvolňuje, hodnotí situaci Bursell a dodává, že si lidé začínají uvědomovat, že je tato problematika hodně složitá. Vypadá to jako snadný technický problém s několika komplikovanějšími částmi, ale společenské problémy s tím související jsou komplikovanější, než si myslíme.

Chytré kontrakty umožní zaznamenat komplexní transakce. Postupně si uvědomíme, že jde o komplikovanou oblast z hlediska technických problémů, legislativy, jurisdikce, ochrany a souvisejících bezpečnostních rizik. V blízké budoucnosti tak bude patrnější i kulturní dopad těchto technologií. Není to tak očividné, jednoduché a dobré, jak by se dalo očekávat.

Zhruba během jednoho roku si lidé začnou více než dříve uvědomovat i dopad kryptoměn na životní prostředí. Standardní model konsenzu využívaný většinou kryptoměn dělá v životním prostředí strašlivé věci. Množství elektrické energie spotřebované během těžby kryptoměn je děsivé. Potřebují tolik energie jako středně velký stát, a to není dobré.Úvodní foto: Accenture


Komentáře