Amazon Fire Phone nepředstavuje pro Apple hrozbu

Chytrý mobilní telefon s názvem Fire Phone, který společnost Amazon představila na konci minulého týdne, podle analytiků iPhonu od Apple ubere podíl na trhu jen stěží.

Amazon Fire Phone nepředstavuje pro Apple hrozbu


Amazon minulý týden představil svůj první smartphone s názvem Fire Phone. Šéf společnosti Jeff Bezos při této příležitosti v americkém Seattlu hovořil o propojení nového zařízení a webových služeb společnosti. Podle analytiků však v hlavním sídle Applu v kalifornském Cupertinu mohou být klidní. „Ne, nemyslím si, že se Apple má čeho obávat,“ uvedl Van Baker ze společnosti Gartner. „Získá Fire Phone uživatele, kteří jsou již zapojeni v ekosystému iPhonu? Ne.“

„Uživatelé iPhonů zůstanou u Applu,“ vyjádřila pak podobný názor analytička Carolina Milanesi. Její odhad je založen především na ceně Fire Phone, který bude v USA dostupný pouze u operátora AT&T a bude při podpisu smlouvy na dva roky stát 199 dolarů (s pamětí 32 GB a 299 dolarů za 64 GB pamětí. Bez závazku pak telefon vyjde na 649 dolarů. I když si Amazon za svůj telefon účtuje méně než Apple za iPhone 5S (zde se začíná na 199 dolarů za 16GB paměť), cena Fire Phone je podobná jako u jiných telefonů s Androidem.

„Pokud by Amazon nasadil lepší cenu, bylo by zařízení mnohem zajímavější,“ dodala Milanesi. A další analytici s tímto názorem souhlasí. „Většina uživatelů iOS je velmi loajálních,“ říká Ezra Gottheil ze společnosti Technology Business Research. „Možná nějací dezertéři budou, ale bude jich velmi málo a budou se rekrutovat pravděpodobně z řad předplatitelů služby Amazon Prime, kteří ji budou chtít propojit s telefonem od Amazonu.“ To, že je Fire Phone určen pro poměrně úzkou skupinu předplatitelů služby Prime, si myslí i další komentátoři. „S takto nastavenou cenou není na Fire Phone vůbec nic zajímavého,“ dodává analytik ze společnosti Jackdaw Research Jan Dawson.

„Amazon vstoupil v roce 2011 na trh s tablety s Kindle Fire, kterému média přezdívala iPad killer. Dopad na prodej iPadů byl však téměř neznatelný,“ uvedl Brian White ze společnosti Cantor Fitzgerald poté, co Bezos telefon představil. White upozornil i na pokus jiných konkurentů - od smartphonů a tabletů Google Nexus po Microsoft Surface – kterým se výrazněji nepodařilo ohrozit pozici iPadu na trhu. Stejně tak Amazon podle něj nedokáže ani podkopat pozici iPhonu.

Úvodní foto: © Apple


Komentáře