Analytici: Clover Trail možná není lepší než ARM

Jeden z analytiků zopakoval testy zařízení s nejnovějším mobilním procesorem Intel Atom a podle jeho výsledků je procesor naopak horší než srovnatelný CPU s architekturou ARM.

Analytici: Clover Trail možná není lepší než ARM


Společnost ABI Research provedla v červnu srovnávací test, podle kterého smartphone s Clover Trailem spotřeboval při stejném výkonu pouze 40 % energie ve srovnání s chytrým telefonem s procesorem ARM.

Nyní tyto výsledky zpochybnil jiný analytik. Jim McGregor ze společnosti Tirias Research zopakoval stejné testy a podle něj má 2GHz Clover Trail v telefonu Lenovo K900 o 20 % pomalejší procesor (v testu AnTuTu) a o 50 % pomalejší paměť. Testovací software je v nové verzi ovšem upraven, protože vyšlo najevo, že architektura Intelu v něm dokázala vynechat některé části. Díky tomu zvládala test rychleji než architektura ARM, která poctivě vykonala všechny úkoly. Nová verze tedy tento problém odstraňuje a odkrývá, nakolik jsou laboratorní testy spolehlivé.

ABI po prvním testu prohlásila, že Lenovo K800 spotřebovával o 47 procent méně energie než telefon Samsung Galaxy S4 s procesorem Krait 300 (prodávaným v USA) nebo procesorem Exynos Octa (prodávaným v Evropě). Pokud by oba procesory měly srovnatelný výkon, znamenalo by to, že Clover Trail je podstatně hospodárnější.

Podle McGregora testy ukazují, že Galaxy S4 je podstatně výkonnější než K900 – v některých testech až 2,5x. Další problém původního testu tkví v tom, že ABI porovnával spotřebu proudu s předpokladem, že procesory používají stejné napětí. Neověřoval to ovšem, protože testoval uzavřené telefony, které navíc mají různé displeje s různým rozlišením a různou spotřebou.

Ovšem až praktické zkušenosti uživatelů s těmito přístroji ukáží, nakolik je nový Atom hospodárnější. Lenovo K900 je zatím k dispozici pouze na asijských trzích. Musíme si tedy počkat na jeho distribuci do zbytku světa.

 

Úvodní foto: © alphadogdesign - Fotolia.com


Komentáře