Analýza: Programátoři pracují nejlépe za deštivých dnů

Odborník na data doktor Jason Davis nedávno přišel se zajímavou analýzou, která potvrzuje, že počasí výrazně ovlivňuje produktivitu programátorů.

Analýza: Programátoři pracují nejlépe za deštivých dnů


Pokud už jste si někdy všimli, že vám práce nejlépe odsýpá během pochmurných deštivých dnů, rozhodně nejste sami. Všiml si toho totiž i Davis a rozhodl se, že zjistí, jak jsou na tom ostatní, a jak významný vliv má počasí na vykonanou práci.

Davis k analýze použil data z GitHubu, Google Map a z webu Weather Underground, který poskytuje údaje o počasí, a zjistil, že jeho předpoklad byl správný. Programátoři byli na GitHubu v deštivé dny doopravdy aktivnější. Davis na svém blogu zveřejnil detailní grafy a postup, kterým analýzu prováděl.

Jako měřítko programátorské aktivity Davis použil řadu unikátních lidí, kteří GitHub používají každý den. S využitím dat z GitHubu nasbíraných od března 2012 do června 2013 použil lineární regresi ke kontrole následujících faktorů:

  • Zda den připadal na víkend (o víkendech je aktivita na GitHubu nižší) nebo svátek,
  • počet dní od začátku měření  (ke kontrole zvyšující se aktivity na GitHubu),
  • průměrnou celkovou aktivitu v několika předchozích a následujících dnech,  aby mohl vzít v úvahu obvyklé výkyvy v aktivitě.


Poté Davis použil data z těch dní, kdy nepršelo, a předpověděl aktivitu, kterou očekával od deštivých  dnů. Porovnáním těchto výsledků se skutečnými hodnotami zjistil, že se počet lidí, kteří kód na GitHub zaznamenali v deštivé dny, zvýšil o 10,1 %.

„Je zvýšení aktivity v deštivé dny o 10,1 % překvapivé?“ ptá se Davis nakonec. „Pravděpodobně ne, ale porozumět vztahům mezi lidským chováním a těmito externími záležitostmi může být kritické,“ napsal.

Úvodní foto: © olly - Fotolia.com


Komentáře