Android slaví páté narozeniny a upevňuje postavení na trhu

Pět let po svém vydání má Android navzdory tvrdé konkurenci dominantní postavení na trhu s mobilními operačními systémy a podle analytiků se to jen tak nezmění.

Android slaví páté narozeniny a upevňuje postavení na trhu


Android přežil řadu právních sporů, problémů se zabezpečením nebo stížností od uživatelů a nic z toho nemělo vliv na jeho podíl na trhu a tržby, které během třetího čtvrtletí tohoto roku dosáhly rekordní úrovně. Podle společnosti IDC se v uplynulém čtvrtletí prodalo celkem 136 milionů smartphonů s Androidem a OS od Googlu tak měl 75% podíl na trhu.

„Pokles RIM, neúspěch Windows Phone a opožděné vydání iPhonu 5 – to vše mělo pozitivní vliv na podíl Androidu na trhu,“ říká Francisco Jeronimo z IDC. Hned za Androidem se umístil iOS, který byl ve třetím čtvrtletí na 14,9 % všech prodaných smartphonů. „Podle některých názorů Androidu ubližuje jeho roztříštěnost, tedy to, že výrobci prodávají své telefony s různými verzemi tohoto OS. Na druhou stranu, právě díky této variabilitě je Android také úspěšný,“ říká Geoff Blaber ze společnosti CCS Insight.

Budoucnost Androidu ohrožují patentové války, které zvedají náklady na vývoj telefonů s tímto OS. „Pokud byste najednou museli platit Apple polovinu svých příjmů kvůli ochraně autorských práv, možná byste Android opustili a dali šanci Windows Phone,“ říká další analytik Richard Windsor, který bloguje pro Radio Free Mobile.

Android byl vydán v roce 2007 poté, co se Google, T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola a téměř třicet dalších společností dohodlo na vývoji tohoto open source OS. „Android uspěl především díky tomu, že byl volně dostupný, výrobci nemuseli platit za softwarové licence a mohli si operační systém libovolně upravovat,“ dodal Windsor. Navíc uživatelské rozhraní vypadalo podobně jako u iPhonu, takže výrobci mohli nabídnout podobný zážitek jako Apple, avšak za mnohem nižší cenu. Na druhou stranu prorazit s Androidem v oblasti tabletů je pro Google mnohem těžší. Snad jedinými úspěšnými tablety s Androidem jsou Galaxy Tab od Samsungu.

Ve třetím čtvrtletí tohoto roku se podle společnosti Strategy Analytics prodalo 10,2 milionů kusů tabletů s Androidem a operační systém Googlu tak držel 41,3 % trhu (před rokem to bylo 29,2 %). Naopak podíl Apple v oblasti tabletů se meziročně propadl z 64,5 % na 56,7 %. Žádný samostatný výrobce nemůže Applu konkurovat, avšak v souhrnu Android stále roste. Otázkou zůstává, jak tomu bude v posledním čtvrtletí, kde si zákazníci budou moci vybrat mezi tablety Google Nexus 10, vylepšeným Nexusem 7, novým iPadem a iPadem Mini, vylepšenými tablety Kindle a všemožnými zařízeními s Windows 8 a Windows RT. „Konkurence bude opravdu tvrdá,“ dodává Windsor.

Pravdou je, že výrobci tabletů a smartphonů nyní nemají k dispozici mnoho alternativ. „Někteří výrobci jsou z toho celkem bezradní,“ říká Blaber. Alternativou by mohly být Windows Phone, ty se však nejdříve musí osvědčit. Prolomit dominanci Androidu však nebude podle Ramona Llamase z IDC vůbec jednoduché – operační systém od Googlu zatím rostl v každém roce od svého vydání.

Úvodní foto: © arrow - Fotolia.com


Komentáře