Anketa: Bude vývoj ICT v příštím roce zajímavější?

Zástupcům firem působících na českém trhu jsme položili tři otázky ohledně vývoje a trendů, které očekávají v příštím roce.

Anketa: Bude vývoj ICT v příštím roce zajímavější?


Peter Stančík, EsetPeter Stančík
security evangelist, Eset

1. V příštím roce lze očekávat zvýšený zájem kyber zločinců o virtuální měny, zejména o tzv. bitcoiny, což pravděpodobně povede k více softwarovým i hardwarovým řešením, umožňujícím přímé získání těchto prostředků. Půjde také o jejich zneužití jako platební možnosti u vyděračského malwaru, například u CryptoLockeru.
Narůstající množství cenově dostupnějších zařízení také způsobí častější nasazování BYOD a s tím související zvyšující se požadavky na opatření k bezpečnosti firemních dat. Fenoménem nadále zůstane hacktivismus a lze očekávat zvýšený výskyt různých technik, především DDoS útoků, a to zejména kvůli rostoucí nespokojenosti lidí se situací ve světě či jako reakce na aktivity vlád některých států, například monitorování/odposlouchávání soukromé komunikace občanů.

2. Existuje několik studií potvrzujících stoupající využití cloudu. Ve světle událostí posledních měsíců lze sice očekávat ještě větší tlak na zajištění bezpečnosti cloudových služeb, nicméně vzhledem k výhodám, které s sebou přinášejí, výrazný pokles zájmu o ně je nepravděpodobný.

3. Problémy s bezpečností dat se dají očekávat i nadále, důležité budou bezpečnostní opatření, jako je využívání silné kryptografie, fyzické zabezpečení systémů apod.

Vladimír Brož, FortinetVladimír Brož
country manager, Fortinet

1. V letošním roce se ukázalo, že i ČR může být cílem masivního kybernetického útoku a že se musíme více věnovat zabezpečení. Díky rozvoji mobility a zvyšování nároků na rychlost připojení od koncového bodu až po datová centra se objeví požadavek na zabezpečení tohoto provozu, rozvoj antiDDoS technologií a sandboxing řešení. Bude také pokračovat sjednocování jednotlivých bezpečnostních služeb od jednoúčelových řešení do konsolidovaných celků.

2. Cloudu se nelze vyhnout. Poměrně novým trendem je využívání soukromého cloudu pro práci, tzv. bring your own cloud, který zmiňuje náš výzkum Fortinet Internet Security Census 2013. Zejména generace Y (stáří 19 až 36 let) využívá pro ukládání firemních dat své soukromé účty v cloudových službách a odmítá jakékoliv omezení od zaměstnavatelů. Dodržovat předpisy, které zakazují ukládat firemní informace v cloudových službách, například v Dropboxu, odmítá 36 procent respondentů průzkumu.

3. Bezpečnost dat závisí především na vývoji nových technologií. Ve FortiGuard Labs se například očekává migrování malwaru zaměřeného na platformu Android do průmyslových řídicích systémů a do zařízení připojených k internetu, a to nejen tabletů, ale dalších domácích zařízení jako jsou herní konzole, součásti oblečení či jiné přístroje. Předpokládá se také zanesení škodlivých programů kybernetickými zločinci na Deep Web. Neustálý vývoj hrozeb bude mít dopad na prodejce zabezpečení sítí. Očekávat lze i růst útoků na operační systém Windows XP, vzhledem k tomu, že Microsoft ukončí v dubnu 2014 jeho podporu.

Pavel Bláhovec, IFS CzechPavel Bláhovec
ředitel obchodu a podpory, IFS Czech

1. Trendem v příštím roce určitě budou mobilní aplikace. Budou hrát klíčovou roli při otevírání řady nových příležitostí v podnikání, zvyšování ziskovosti a zdokonalování schopnosti vyhovět stále se měnícím požadavkům zákazníků. Již v letošním roce obsahovalo 25 procent všech nových instalací nebo upgradů našeho ERP systému mobilní řešení. Investice do nich jsou významnou částí strategie naší společnosti. O mobilní aplikace mají zájem i české podniky, zejména pak o ty zpřístupňující workflow na mobilních zařízeních.

Pavel Kelča, Konica MinoltaPavel Kelča
produktový manažer, Konica Minolta Business Solutions Czech

1. Očekávám, že intenzivnější propojení různých systémů zlepší provoz a rozšíří možnosti outsourcingu. Stále více se stírá význam umístění jednotlivých zařízení a pracovníků. V segmentu tiskových a dokumentových řešení, kterými se zabýváme, to znamená, že máme jako dodavatel serverovou aplikaci zákazníka pod přímou kontrolou a můžeme okamžitě reagovat na jakékoli problémy. Naše zařízení nejen sama nahlásí dispečinku své potřeby, ale také uživateli oznámí, kdy technik nebo potřebná zásilka přijedou. Zákazníci se tak těmito věcmi vůbec nemusí zabývat, a přitom nad nimi mají plnou kontrolu.

2. Vstupem do mobilní, post PC éry význam cloudů stále roste, protože umožňuje práci se stejnými daty a aplikacemi na různých typech zařízení. Umožňujeme například práci s dokumenty v Google cloudu přímo na našich multifunkcích – ať už jde o vstup skenováním s možností OCR, nebo o tisk. Zejména pro menší firmy jde o atraktivní řešení. Větší preferují vlastní infrastrukturu, i na ní se však snaží dosáhnout podobných funkcí.

3. Je jasné, že jakmile nešifrovaná data opustí síť firmy, Velký bratr o nich ví. Snažíme se proto zákazníkům nabízet pro jejich dokumenty maximální zabezpečení, které zajistí kompletní šifrování ve stroji i v síti a vymazání „zbytkových dat“ na pevném disku stroje. Mohou se totiž stát jedním ze zdrojů úniku. Umožňujeme také šifrování veřejným klíčem, což zaručuje, že si data zobrazí jen majitel privátní části klíče.

Miroslav Kotrle, MHM computerMiroslav Kotrle
senior consultant, MHM computer

1. Těším se na rozvoj nových technologií pro ukládání dat. Doufám, že zařízení jako SSD disky nebo flash moduly do větších diskových polí budou levnější a konečně bude možné stavět výkonný datový „Tier 0“ pro širší spektrum uživatelů. Objevily se také nové technologie výroby čipů pro ukládání dat, které byly před pár lety ještě na stolech fyzikálních laboratoří. Zařízení mají být menší, výkonnější a s podstatně větší kapacitou.

2. Svět cloudů má více rozměrů. Nevím, zda se budou používat více, ale myslím si, že se boudou spíše používat jinak. Globální cloud computing stagnuje a na vině nejsou technologie, ale právní záležitosti. Problémem překvapivě není jen ochrana dat, ale snaha některých států chránit svůj IT trh pomocí regulace zahraničních poskytovatelů cloudových služeb. Musí se najít správné postupy, jak a kde efektivně cloud využít.

3. Cena dat jako klíčového aktiva stále roste a dají se proto očekávat přesně cílené útoky. Bezpečnost dat také zahrnuje jejich ochranu před zničením při různých katastrofách nebo selhání zařízení. V tomto případě je možné spatřit velký posun v uvažování firem, využívají replikace dat a budují si záložní datová centra.Úvodní foto: © rcx - Fotolia.com


Komentáře