Anketa: Bude vývoj ICT v příštím roce zajímavější?

Zástupcům firem působících na českém trhu jsme položili tři otázky ohledně vývoje a trendů, které očekávají v příštím roce.

Anketa: Bude vývoj ICT v příštím roce zajímavější?


Petr Belatka, Symantec ČRPetr Belatka
territory account manager, Symantec ČR

1. V oblasti IT bezpečnosti budou určitě pokračovat růst a zkvalitňování webových útoků. Očekávám také zvýšené zneužívání sociálních sítí a mobilních zařízení zejména na platformě Android. Objeví se větší zájem o další pokročilé zabezpečení, například šifrování. Ve sféře zálohování se projeví zájem o jednotné prostředí pro zálohování fyzické i virtuální, vhodně doplněné hardwarovým řešením, vše nejlépe od jednoho výrobce.

2. Cloudová řešení se budou podle našeho názoru dále rozvíjet a využívat stále více.

3. Ve zprávě Symantec Intelligence Report, kterou naše společnost vydává dvakrát do roka, je vidět velké zvýšení cílených útoků – letos je to nárůst o 42 procent oproti loňskému roku. Tento trend bude pravděpodobně nadále pokračovat. Je zajímavé, že cílené útoky jsou čím dál častěji vedeny proti malým firmám, které mají do 250 zaměstnanců, a často nejsou tak zabezpečené jako velké společnosti. Útok na malé firmy je často jen prvním krokem, jak se přes ně dostat do těch velkých. Očekávám také pokles spamu, který jsme zaznamenali již v letošním roce.

Thomas Eder, Thomas KrennThomas Eder
manažer obchodního oddělení, Thomas Krenn

1. Již několik let je jedním z hlavních témat při vývoji a produkci serverů virtualizace, která nabývá na významu a nyní je už provozním standardem většiny firem. Podniky jsou tak nuceny měnit staré serverové systémy za méně nových, ale mnohem výkonnějších. Je to dobrá příležitost pro zvyšování prodeje.
Dalším důležitým tématem jsou big data. V posledních dvou letech se objem dat ve všech oborech v podstatě více než zdvojnásobil a i do vzdálené budoucnosti nelze předpokládat nějaké zpomalení. Spíše naopak, růst objemu dat se bude rychle zvyšovat. To s sebou přináší stejně výrazně stoupající požadavky na storage a cloudová řešení.

2. Téma cloud získává v poslední době až nadměrnou míru pozornosti a významu. Můžeme dále očekávat velký růst, neboť většina podniků chce svá IT oddělení a s nimi spojené výdaje „zeštíhlit“. Přesun serverových kapacit do cloudu však neznamená oslabení našich pozic, protože i hostingoví poskytovatelé potřebují pro svou existenci fyzické servery.

3. Bezpečnost dat má u lidí od akce PRISM agentury NSA velkou pozornost. Na hackerské i špionážní útoky musí ochránci dat reagovat a stále vyvíjet lepší bezpečnostní software. Bohužel mnoho podniků v minulosti propáslo možnost přiřadit ochraně dat patřičný význam a postavení, nyní se to však začíná rychle měnit. Do budoucna budou nároky na bezpečnostní řešení výrazně stoupat.

Vladimír Klein, T-MobileVladimír Klein
výkonný ředitel technologického úseku, T-Mobile

1. V příštím roce nastane revoluční změna v používání mobilního internetu. Schopnosti chytrých telefonů, tabletů a notebooků v kombinaci s novou rychlou mobilní sítí LTE dovolí používat internetové služby a firemní IT aplikace i mimo domovy a kanceláře. Spolu s rostoucím celorepublikovým pokrytím sítí LTE se rychlý internet stane dostupným třeba na chatě, pod stanem nebo na výletě. Mobilní terminál začne více plnit roli internetového a multimediálního zařízení, firmy jej pak budou moci používat jako pracovní nástroj kdekoliv v terénu.

2. Jednoduchý přístup k vlastním informacím a datům z různých zařízení a míst, a to nejen z domova či z kanceláře, bude stále žádanější výhodou, kterou mohou nabídnout cloudové služby. Firmám navíc přinášejí kapacitní i nákladovou flexibilitu, nezanedbatelnou výhodou je také jejich jednoduchá implementace.

3. Internet se používá stále více, proto i riziko zneužití dat je zákonitě vyšší. Lidé si často neuvědomují, že dát svoje data volně k dispozici na internetu nebo přímo nějakému neznámému subjektu může být nebezpečné. Problémy s ochranou dat se ve světě objevují pravidelně a lze očekávat, že se to v dohledné době nezmění.

Jan Rezek, T-Systems CRJan Rezek
ředitel marketingu, T-Systems Czech Republic

1. Významné společnosti nakupují firmy s mobilními řešeními, a chtějí tak pro organizace i státní správu a zdravotnictví zcela přetvořit jejich „životní IT prostor“ ve spojitý mobilní a cloudový svět. Výsledky jejich snah se začnou projevovat až v následujících dvou třech letech. Samostatnou kapitolou, která bude velmi zajímavá, jsou big data. Můžeme očekávat rozvoj technologií, které pomohou „bojovat“ se stále rostoucím objemem dat. První vlaštovky v podobě cloudových technologií pro ERP systémy jsou již nyní k dispozici.

2. Bez ohledu na módnost slova cloud je tu stále veliký potenciál růstu, jde o výhodný nástroj pro pronájem levných služeb bez ohledu na hranice států a velikost firem. Zejména velké korporace pokračují v boji o minimalizaci provozních nákladů, přitom však jsou jejich vnitřní vazby propletencem mnoha různých, na provoz drahých systémů. Ukazuje to například přechod České spořitelny na služby Google Apps, kdy nemusí být nakonec ani rozhodující cena, ale jen velikost balíku služeb, které lze poměrně snadno nasadit.

3. Po všech bezpečnostních katastrofách, které vycházejí měsíc co měsíc najevo, nelze očekávat, že se mávnutím kouzelného technologického proutku tyto problémy vytratí. Díky nedokonalostem technologií, lidským chybám nebo lhostejnosti – ať už na straně uživatelů nebo provozovatelů – bude ke ztrátám a krádežím dat nadále docházet. Situace se spíše zhorší kvůli větší propojenosti různých průmyslových systémů a dalšímu nárůstu aktivit uživatelů.

Jan Jaroš, UnicornJan Jaroš
člen představenstva, Unicorn

1. V příštím roce očekávám zejména více IT řešení v cloudu i mobilních zařízení, větší potřebu vytěžit big data ve prospěch podnikání a poptávku po šikovných IT pracovnících. Nadále budou dlouhodobě úspěšné firmy, které umí vymyslet chytrá řešení a poskytovat klientům přidanou hodnotu jejich dodáním v domluvené kvalitě, rozsahu, termínu a rozpočtu.

2. Cloudová řešení se budou rozhodně více využívat.

3. Bezpečnostní problémy se bohužel dají očekávat, například vzrůstající počet užívaných mobilních zařízení a data v nich budou čím dál tím větším pokušením pro hackery.Úvodní foto: © rcx - Fotolia.com


Komentáře