Apple brzy porazí HP a stane největším dodavatelem počítačů

Analytici společnosti Canalys predikují, že Apple překoná dosud kralující HP již před druhou polovinou roku 2012.


Apple se tak stane největším dodavatelem počítačů na světě, pokud tedy za počítače bereme „širší“ skupinu přístrojů zahrnující i tablety. Analytici společnosti Canalys totiž počítají s tím, že chystaný iPad 3 bude mít ještě větší úspěch než dosavadní modely a pomůže Applu dostat se na špičku v prodejích počítačů.

Tim Coulling ze společnosti Canalys, tvrdí, že Apple během posledních čtyř měsíců rozšířil svůj podíl na širším trhu s PC zahrnujícím i tablety z 9 % na 15 % a klíčem se k tomuto kroku staly právě tablety iPad, zejména na trhu v USA. Zde dosud neměl Apple prakticky konkurenci, ale ve čtvrtém čtvrtletí jej čeká tlak ze strany společností Amazon a Barnes & Nobles, které uvedly poměrně zdařilé modely tabletů za polovinu ceny iPadu. Naopak situace pro HP není příliš příznivá, neboť tato firma stále závisí na prodeji tradičních modelů PC a notebooků a jen za poslední čtvrtletí se podle posledního reportu zisk HP meziročně snížil o 91 %.

Již predikce Canalysu pro třetí čtvrtletí 2011 ukazovala, že tržní podíl Applu 15 % bude jen kousek za 16% podílem HP.

Canalys také upozorňuje na to, že konkurenti Applu nejsou schopni nabídnout plnohodnotnou alternativu k iPadu a situaci nejspíš nezmění ani Android 4.0, která sice přidává řadu funkcí atraktivních pro koncové uživatele, ale prakticky žádné noviny pro firmy. Také ultrabooky, které měly být podle Intelu alternativou k tabletům, neslaví úspěch a prodávají se v minimálních množstvích. Více viz článek Ultrabooky se na trhu neprosazují, problémem je cena.Komentáře