BlackBerry je údajně na prodej

Představenstvo společnosti BlackBerry vytvořilo komisi, která má prozkoumat možné alternativy pro další směřování firmy, které by měly zahrnovat jak spolupráci s jinými společnostmi, tak dokonce prodej celé korporace.

BlackBerry je údajně na prodej


Zpráva přichází nedlouho poté, co společnost oznámila, že v druhém čtvrtletí tohoto roku prodala pouze 6,8 milionů kusů svých chytrých telefonů a zaznamenala ztrátu ve výši 84 milionů dolarů. Navíc se prodalo pouze 2,7 milionů kusů telefonů s novým OS BlackBerry 10, což analytiky zklamalo. Kvůli slabým tržbám analytici začali během konference, na níž byly zveřejněny finanční výsledky, zpochybňovat budoucnost BlackBerry 10 a celé společnosti. Šéf BlackBerry tehdy prohlásil, že „BlackBerry 10 je stále v rané fázi vývoje a pět měsíců na zprofanování zcela nové platformy je jednoduše málo.“

Podle analytika Francisca Jeronima je budoucnost BlackBerry však mnohem černější. „Je zcela jasné, že BlackBerry 10 neuspělo a firmu nezachrání. Dobré je, že na to BlackBerry přišlo ještě před tím, než se společnost ocitne zcela bez peněz, takže má nějaký čas prozkoumat své možnosti. A já věřím, že jedinou možností je prodat společnost, protože neexistuje nikdo, kdo by si chtěl OS BlackBerry 10 licencovat,“ řekl Jeronimo.

BlackBerry ve druhém čtvrtletí tohoto roku ovládalo 2,9 % světového trhu se smartphony, přičemž ještě před rokem to podle IDC bylo 4,9 %. I když tržby chytrých telefonů padají, BlackBerry má stále několik aktiv, která by mohla potenciální kupce přilákat. Kanadská společnost má jedno z největších portfolií patentů mezi výrobci telefonů. Její nedávno vydaná aplikace určená pro zasílání zpráv do telefonů s různými operačními systémy by pak mohla zajímat firmy, jež chtějí uspět ve firemním sektoru. „Společnosti jako Microsoft, Samsung, Amazon nebo Facebook by toho mohly využít,“ dodal Jeronimo.

Podle Bena Wooda z CCS Insight se BlackBerry netají tím, že zkoumá možnost celkového prodeje své firmy již několik měsíců. „Musíme předpokládat, že nyní jsou otevřeny všechny možnosti. Je však nepochybné, že je zde velká snaha managementu společnosti o zajištění pokračování celé firmy, než její rozprodání na kousky,“ řekl Wood.

Takzvaná speciální komise sestavená představenstvem se skládá z šéfa firmy Heinse, Barbary Stymiestové, Richarda Lynche, Berta Nordberga a povede ji Timothy Dattels. Všichni členové komise jsou také členy představenstva, přičemž není jasné, kdy dojdou k nějakému rozhodnutí. „Budeme i nadále snižovat náklady, zvyšovat efektivitu, urychlíme vývoj BES 10 a budeme vyvíjet nové telefony s BB10,“ uvedla komise v oficiálním prohlášení.

Úvodní foto: © Elizabeth Heichler - IDGNS


Komentáře