Boom dronů nadále pokračuje i navzdory různým regulacím

V letošním roce se má prodat na 3 miliony osobních i komerčních dronů, což je o 40 % více než v roce 2016. A utěšeně stoupnou i tržby výrobců – o více než třetinu.

Boom dronů nadále pokračuje i navzdory různým regulacím


Tempo výroby dronů pro osobní i komerční účely rychle roste – globální obrat tohoto trhu vzroste v letošním roce o 34 % na více než 6 miliard dolarů, do roku 2020 pak dál poroste bezmála na dvojnásobek – 11,2 miliard dolarů.

Čísla zveřejnil ve své první předpovědi vývoje trhu dronů Gartner. V letošním roce budou vyrobeny téměř tři miliony dronů, o 39 % více než v roce 2016.

Přestože se trh „civilních“ dronů (osobních i komerčních) v řadě zemí doslova brodí nastupující státní regulací, popularita dronů neklesá ani na těchto trzích. Celý trh dronů tak dále významně poroste, nicméně dynamika osobních a komerčních segmentů bude podle analytiků společnosti Gartner značně odlišná.

Osobní drony budou stále populárnější – jako dostupný doplněk chytrých telefonů pro focení (včetně selfie) a další volnočasové účely. Tyto drony zvládnou jen krátké lety – typicky méně než 5 tisíc metrů za hodinu, s letovou výškou omezenou na 500 metrů. Váží méně než 2 kilogramy a stojí do pěti tisíc dolarů (150 tisíc Kč s DPH).

Trh komerčních dronů je mnohem menší – jejich průměrná prodejní cena je výrazně vyšší. S tím jak stále více zemí ujasňuje předpisy pro drony se trh začíná stabilizovat a firmy začínají tyto drony kupovat pro testování a možné nasazení prakticky ve všech odvětvích.

Komerční drony mají větší nosnost, dolet a záložní senzory i systémy ovládání, což je činí bezpečnějšími. Jsou často specializovanější – například pro vytváření map, doručování zásilek, nebo kontrolu průmyslových zařízení – díky tomu se značně liší i jejich ceny.

Zatímco z hlediska počtu dodaných kusů by měl trh dronů v letošním roce růst o něco pomaleji než v roce minulém, z hlediska obratu bude nárůst (34,3 %) podobný jako v roce 2016 (35,5 %).

V ČR začalo podle Gartneru testování a využívání dronů například pro kontrolu vysílačů Českých Radiokomunikací už přede dvěma roky.

 

Osobní a komerční drony – srovnání 2016-2017 (tisíce kusů)

 

2016

2017

Osobní

2 041,9

2 817,3

Komerční

110,3

174,1

Celkem kusů

2 152,2

2 991,4

Celkový nárůst oproti předchozímu roku

60,3 %

39,0 %

Zdroj: Gartner, únor 2017

Úvodní foto: Mall


Komentáře