Chromebooky začínají ohrožovat Microsoft

Amazon v uplynulém roce zaznamenal zvýšený zájem o notebook od Googlu.

Chromebooky začínají ohrožovat Microsoft


Což je velmi špatná zpráva pro Microsoft. Začíná se totiž ukazovat, že pozice „Wintelu“, což je přezdívka používaná pro obchodní partnerství Microsoftu a Intelu, není již tak dominantní jako kdysi.

Amazon se ve čtvrtek pochlubil údaji o prodejích z předvánočního období. Mezi třemi nejprodávanějšími notebooky se objevily hned dva chromebooky – jeden od Samsungu, druhý od Aceru. Ty doplnil Transformer Book od Asusu, který běží na operačním systému Windows. Do žebříčku TOP 10 se pak chromebooky dostaly celkem tři.

Popularita chromebooků se však neomezuje jen na sváteční období. Podle společnosti NPD Group, která dlouhodobě sleduje prodeje PC na americkém trhu, chromebooky v roce 2013 tvořily 21 % všech prodaných notebooků. Při započítání desktopů a tabletů pak jejich podíl činil 10 %.

Jde přitom o údaje z období od začátku roku až do listopadu. Při započítání předvánočních prodejů by podíl chromebooků pravděpodobně ještě vzrostl. Oproti roku 2012 jde každopádně o výrazný nárůst. V loňském roce se tržní podíl notebooků s Chrome OS pohyboval řádově v desetinách procenta.

Zatímco v Googlu mají jistě důvod k oslavě, na pozoru se naopak musí mít v Microsoftu. Současná popularita chromebooků je totiž v přímém kontrastu se špatnými prodeji Windows 8. Kdysi dominantní pozice Microsoftu na trhu s desktopy a notebooky se hroutí, nejčastěji ve prospěch Applu a Samsungu.

Za vysokou popularitou chromebooků stojí i jejich nízká pořizovací cena, která je na druhou stranu odražena na nízkém rozlišení displeje, levné grafice, malé paměti a menším úložném prostoru. K tomu připočtěte fakt, že výrobci počítačů nemusejí dát za operační systém Chrome OS ani halíř.

11,6palcový Acer C720 Chromebook, který se v žebříčku Amazonu umístil na prvním místě, stojí necelých 200 dolarů. Druhý Samsung Chromebook vás pak vyjde na 243 dolarů a sedmý Acer 720P Chromebook je prodáván za 300 dolarů.

Těmto cenám nemohou zařízení s Windows konkurovat. Cenový průměr notebooků Windows z TOP 10 na Amazonu činí 359 dolarů.

 

Úvodní foto: © Samsung Electronics


Komentáře