Cloud Amazonu půjde proti provozovatelům IT

Služba Amazon Web Services neobyčejně popuzuje většinu průmyslu IT. Je očividné, že to má své důvody.

Cloud Amazonu půjde proti provozovatelům IT


Společnost Amazon je známá svou strategií získávání cizích území. Je postavena na nabízení produktů jen s minimálním ziskem, často pod provozními náklady, i za cenu mnohaleté ztrátovosti. Amazon pevně věří, že Internet zdaleka nedosáhl svého plného potenciálu a že se podobné investice do získání nadvlády na trhu vyplatí. V posledních letech se Amazon snaží posílit své pozice v oblasti virtualizačních služeb a cloudových řešení a je pochopitelné, že tím zvedá vlny na celém tomto trhu.

Stačí se podívat na několik statistik a bude očividné, co se na daném trhu děje. Společnost VMware ohlásila předběžné výsledky pro druhý kvartál, které jsou zatím pod očekávanými hodnotami, ale celoroční výsledky by měly být mezi 5,12 a 5,24 miliardami dolarů v souladu s původními předpoklady VMware.

Oracle, IBM a Tibo oznámily horší výsledky a společně z nich obviňují výkonnost prodejců a podle toho tedy zřejmě za váhání celého průmyslového odvětví mohou pouze obchodní oddělení. Mezitím podle zprávy Citygroup jsou veřejné cloudy AWS o řád větší, než jejich největší konkurence, Rackspace (3,4 miliardy proti 300 milionů dolarů). Podle předpovědi společnosti R. W. Baird dosáhnout zisky AWS 10 miliard v roce 2016, zatímco podle Bernstein Research 20 miliard v roce 2020. Tato investiční skupina dále uvádí, že každý dolar utracený v AWS znamená ztrátu 3 až 4 dolarů pro tradiční provozovatele. To v překladu znamená ceny o 75 procent nižší proti tradičním. Z tohoto pohledu tedy AWS zavedeným provozovatelům služeb pro podnikový sektor může během následujících sedmi let snížit zisky o 80 až 100 miliard dolarů.

To nejsou zanedbatelné částky a do jisté míry to vysvětluje dění na březnové konferenci VMware Partner Exchange, kde dvě vystoupení vyvolala malé pozdvižení. Nejprve generální ředitel VMware Pat Gensinger prohlásil: „Všichni chceme vlastnit korporátní provoz. Pokud by měl skončit na veřejných cloudech, ztratíme všichni. Chceme rozšířit naši kontrolu z privátních cloudů na veřejné a nabídnout zákazníkům něco, co přinese výhodou obou.“

Provozní ředitel Carl Eschenbach dodal: „Dívám se do hlediště a na VMware a reputaci značky, kterou máme u korporací, a nechce se mi věřit, že společně nemůžeme porazit společnost, která prodává knihy.“

Především volba slov jako „vlastnit“ u vnitrofiremního provozu asi nebyla nejšťastnější a podobný přístup právě může být důvodem, proč se společnosti začínají bránit tomu, aby se nechaly svázat do uzavřených proprietárních řešení privátních cloudů. Podle odhadů skupiny Gartner vzroste v roce 2013 celkový trh s veřejnými cloudy o 18,5 procent na 131 miliard dolarů a během následujících tří let dosáhnou investice do cloudů celkem 677 miliard dolarů. Z toho ovšem polovina bude investice do propagace cloudu.

Úvodní foto: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com


Komentáře