Co skrývají statistiky uživatelů Windows 10?

Zástupci Microsoftu konečně prozradili pár podrobností o datech, která firma sbírá prostřednictvím Windows 10 společnost o svých klientech.

Co skrývají statistiky uživatelů Windows 10?


Společnost v aktuálním blogovém příspěvku uveřejnila statistiky, kolik minut uživatelé strávili v prostředí prohlížeče Edge anebo kolik fotografií si prohlédli prostřednictvím aplikace Fotografie. A také potvrdila již dříve zveřejněnou informaci, že Windows 10 už běží na více než 200 milionech počítačů.

Téma sběru uživatelských dat nicméně bylo od představení operačního systému diskutovanou otázkou, podle některých uživatelů jde totiž o nepřípustný zásah do jejich soukromí. A ač se Microsoft už v minulosti k problematice vyjádřil, učinil tak relativně obecně.

„Microsoft důrazně dbá na ochranu soukromí svých zákazníků,“ ujistil opětovně mluvčí Microsoftu pro společnost BBC. Informace zveřejněné v aktuálním blogu šéfa operačních systémů Windows Terryho Myersona podle něj vycházejí ze standardních diagnóz a anonymních analýz.

Vyplývá z nich mimo jiné následující:

-        uživatelé Windows 10 dosud strávili v prostředí prohlížeče Edge 44,5 miliardy minut

-        uživatelé Windows 10 dosud položili 2,4 miliardy otázek prostřednictvím virtuální asistentky Cortany

-        užívanost vyhledávače Bing ve Windows 10 vzrostla oproti předchozí verzi operačního systému o 30 %

-        uživatelé Windows 10 si dosud prostřednictvím aplikace Fotografie prohlédli 82 miliard fotek

-        uživatelé Windows 10 dosud strávili více než 4 miliardy hodin hraním počítačových her

V rozporu s analýzami třetích stran Microsoft rovněž potvrdil, že Windows 10 je nejrychleji expandující verze Windows, když tempo růstu Desítek předčí jak Window 8, tak Windows 7. Odborníci a samotní uživatelé zveřejnění těchto statistik kvitují, zároveň by ale rádi znali odpověď na otázky, jak dlouho je Microsoft hodlá uchovávat či k čemu všemu je vlastně hodlá ještě použít?

„Jakmile se dostanou mimo prostředí Evropské unie, už nebudou chráněny úmluvami jako je v Británii například Data Protection Act,“ poukazuje na možná rizika zneužití bezpečnostní expert, profesor Alan Woodward. Microsoft sice před časem oznámil záměr otevřít ve Velké Británii datová centra pro korporátní klientelu, což by mělo podobné pochybnosti utlumit, nicméně není jasné, kde data sesbíraná Windows 10 vlastně bude skladovat.

Uživatelé Windows 10 si sice mohou míru soukromí omezit příslušným nastavením a Microsoftu by tak teoreticky od uživatele neměla chodit žádná zpětná vazba, podle Woodwarda však ne každý o této možnosti ví, respektive plně nerozumí tomu, jak nastavení funguje.

„Všiml jsem si toho u uživatelů, kterým jsem tato nastavení prováděl. Defaultně je systém totiž nastaven tak, že Microsoftu odesílá informace o spoustě různých věcech,“ říká, „a myslím, že někteří lidé o tom, co systém všechno provádí, nemají nejmenší ponětí.“

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře