Elektronické knihy čeká velký nárůst zájmu, tvrdí analytici

Levnější čtečky elektronických knih podle analytiků způsobí zájem o elektronické texty a na tento segment trhu se díky jeho zvyšující atraktivitě chystají vtrhnout i noví hráči jako třeba Apple či Google.


Čím více čteček se dostane na trh, tím více bude růst popularita elektronických knih, shodují se analytici, přičemž na příští rok předpovídají silné prodeje těchto zařízeních a např. v USA by v roce 2011 mohly čtečky již proniknout na tamější střední a vysoké školy.

Trh s elektronickými knihami je již v současnosti poměrně bohatý, nicméně je stále limitován řadou faktorů, mezi které patří hlavně dostupnost a cena čteček, díky čemuž jsou tyto přístroje nedostupné např. pro běžné studenty. V USA již řada vydavatelství zvažuje vydávání knih v elektronické podobě a jak se tyto přístroje stanou standardní výbavou právě studentů, poptávka po elektronických publikacích výrazně stoupne, tvrdí analytici.

Allen Weiner z Gartneru předpokládá, že do boomu trhu s elektronickými knihami, zbývají maximálně dva roky a podle jeho názoru bude tento segment velmi výnosný, neboť prodej digitálních kopií knih je díky nízkým nákladům velmi levný a výdělečný. Weiner tvrdí, že řada firem, včetně takových velkých hráčů jako je Google či Apple, v nejbližších letech na tento trh také vstoupí a rozšíří nabídku dostupných čteček, jejichž cena by měla klesnout zhruba na čtvrtinu a budou pak již široce dostupné.

Pokles cen zařízení by měl být dál celkovým zlevněním komponent, ze kterých se čtečky skládají a podle odhadů společnosti iSuppli, která se zabývá výzkumy trhu, vzroste v příštím roce počet prodaných čteček elektronických knih oproti letošku skoro trojnásobně. Elektronické knihy také mohou mít přidanou hodnotu oproti svým papírovým vzorům, neboť jednoduchým kliknutím bude možné spouštět např. ilustrativní videa k textu nebo vyplňovat interaktivní kvízy, týkající se studovaných materiálů. Právě možnost aktualizace textů je jednou ze silných stránek této technologie, říká Weiner a podle něj se jedná o ideální zařízení právě pro studenty, kteří si tak mohou stahovat z univerzitních serverů materiály pro své studium, prezentace či mít přístup k projektům v rámci svých seminářů.

Dojde tak ke zlepšení vzdělávání a lidé budou i více číst - možnosti jsou podle Weinera téměř neomezené, zvláště u hybridních modelů čteček, které kombinují možnosti počítače s klasickou čtečkou. Řada uživatelů podobným způsobem již delší dobu používá svoje PDA či smartphone, nicméně možnosti čteček budou díky velkým displejům značně větší a práce na nich i pohodlnější.Komentáře