Gartner: Důsledky recese se budou projevovat ještě několik let

Podle společnosti Gartner vykazují některá odvětví elektronického průmyslu známky oživení. Přesto se však budou následky způsobené recesí projevovat během několika dalších let.


„Většina sektorů trhu s elektronikou, včetně bezdrátového a polovodičového odvětví, očekává první známky oživení“ uvádí Gartner ve své zprávě. Stále však prý existuje nejistota ohledně stabilizace poptávky po výrobcích a efektivity vládních stimulačních balíčků.

Gartner předpovídá, že k oživení některých odvětví elektronického průmyslu by mohlo skutečně docházet již od prvních měsíců roku 2010. „Nicméně škodlivý vliv recese budou pociťovat i po dobu několika dalších let a další roky pak budou některá průmyslová odvětví muset počkat na opětovné dosažení maxima z předchozích let“ domnívá se Gartner.

„Téměř všechna odvětví trhu s elektronickými zařízeními již dosáhla svého dna a ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku očekávají známky prvního růstu“ myslí si Klaus Rinnen, výkonný vicepresident skupiny pro polovodičový průmysl u společnosti Gartner.

Výjimkou je PC průmysl, který první známky stabilizace poptávky zaznamenal již ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Svého dna podle Gartneru dosáhl v prvním čtvrtletí 2009 a spotřebitelská poptávka po PC od té doby „zůstává lepší, než se očekávalo.“ Analytici úspěch PC průmyslu přičítají nižším cenám a zvyšující se poptávce po netboocích, levných přístrojích vyznačujících se malou obrazovkou a klávesnicí.

„Nicméně další významná odvětví si na první známky růstu budou muset počkat do příštího roku“ říká Rinnen. Opětovného dosažení vrcholu příjmů z roku 2007 by pak polovodičový průmysl mohl dosáhnout již roku 2012.

Se zlepšením se v roce 2010 počítá i u globálního trhu s mobilními telefony. Hlavním impulsem by mělo být především zvýšení poptávky po produktech na rozvíjejících se trzích jako je Čína, a také smartphony, jejichž cena by se díky zvyšující se poptávce mohla naopak začít snižovat.Komentáře