Gartner: firmy budou Windows 7 využívat dlouho

Velké firmy podle analytické společnosti Gartner ještě několik let setrvají na Windows 7 a Office 2010, přičemž na nové verze těchto produktů přejdou až později.

Gartner: firmy budou Windows 7 využívat dlouho


„Společnosti podle nás s velkou pravděpodobností zůstanou u Windows 7 tak dlouho, jak jen to bude možné,“ řekl analytik společnosti Gartner Michael Silver minulý týden v rozhovoru na technologické konferenci v americkém Orlandu. Silver zakládá svou předpověď na faktu, že společnosti podle jeho výzkumu mají problém se dvěmi rozhraními Windows 8. „Za rok či dva zde bude další verze Windows 8, na níž poběží nová verze Internet Exploreru,“ dodal Silver s tím, že rozhodnutí vydávat nové verze operačního systému častěji spolu s novým uživatelským dotykovým rozhraním firmy od nasazení Windows 8 přímo odpuzují.

Microsoft přislíbil, že bude Windows 7 podporovat standardně deset let jako u předchozích verzí. Společnost bude vydávat opravy zranitelností spolu s „ne bezpečnostními“ opravami do 13. ledna 2015, následně již budou v rámci prodloužené podpory vydávány pouze bezpečnostní aktualizace, a to do 14. ledna 2020. Společnosti tak mohou tohoto slibu využít a zůstat u Windows 7 a Officu 2010, který bude podporován do 13. října 2020, dalších šest let. Gartner však doporučuje firmám přejít z Windows 7 na novou verzi operačního systému již na konci roku 2017 a na nové Office na konci roku 2018.

Pokud by firmy nezvolily strategii Gartneru, musely by se přizpůsobit rychlejšímu tempu vydávání nových verzí OS, což by podle Silvera bylo problematické kvůli času nezbytnému pro testování OS. Většina expertů včetně analytiků Gartneru očekává, že Microsoft vydá Windows 8.2 již za rok. „Pokud budou chtít zachovat uživatelskou podporu, budou uživatelé Windows 8 muset od vydání Windows 8.1 do dvou let na tuto verzi OS přejít,“ uvedl v červnu tohoto roku v prohlášení Microsoft. A to bude pro většinu firem příliš krátká doba. „Problém je, že firmy nebudou vědět, zda jejich aplikace na každé nové verzi Windows a IE poběží.“

Průměrná společnost má jednu aplikaci na deset až dvacet uživatelů, u velkých firem jsou to pak stovky lidí. Organizace se tak musí ujistit, že jim software bude vždy při vydání nových Windows a IE fungovat, což bude stát čas i peníze. Šéf Microsoftu Steve Ballmer se k tomuto problému vyjádřil již dříve, když řekl, že je to jednoduše nesmysl, jelikož „zákazníci chtějí mít vždy tu nejnovější verzi softwaru.“ Jak však namítá Silver, to je pravdou pouze u cloudových aplikací typu Office 365, ne u stolního softwaru typu Windows.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře